Deri në korrik Bullgaria do të bëjë lutje për “dhomën e pritjes së eurosë”

Foto: EPA/BGNES

Ministri i financave Vlladisllav Goranov tha para gazetarëve të huaj në Sofja, se pret deri në korrik Bullgaria të paraqesë lutje për përfshirjen në mekanizmin e përgatitjes së anëtarësimit në eurozonën, i njohur si ERM-2. Agjencia Rojters rikujton, se për pranimin në ERM-2 tashmë filluan bisedime me Bankën Qendrore Evropiane dhe vendet anëtare. Agjencia thekson gjithashtu, se Komisioni Evropian dhe personalisht kryetari i tij Zhan-Klod Junker tashmë deklaruan, se përkrahin planet e Bullgarisë dhe do t’i japin asaj ndihmë teknike dhe eksperte në këtë drejtim.


Më shumë nga rubrika

Maqedonia përshëndet ratifikimin e Traktatit të Fqinjësisë së Mirë me Bullgarinë

Mediat maqedonase informojnë se Komisioneri evropian i zgjerimit Johannes Hahn e ka cilësuar ratifikimin e Traktatit të Fqinjësisë së Mire me Bullgarinë nga ana e Parlamentit të Shkupit si një pike kthese në marrëdhëniet e mirëkuptimit për tërë..

botuar më 18-01-16 11.37.PD

U hap linja e parë ajrore midis Bullgarisë dhe Azerbajxhanit

Kryeministrat e Bullgarisë dhe të Azerbajxhanit Bojko Borisov dhe Artur Rasizade hapën në Baku linjën e parë ajrore mes dy vendeve. Çdo një të martën midis Bakusë dhe Sofjes do të ketë fluturime të Azerbajxhanit nëpërmjet kompanisë me buxhet të ulët..

botuar më 18-01-16 10.54.PD

Presidenca Bullgare e BE-së me rëndësi të madhe për Ballkanin Perëndimor

Presidenca Bullgare e Këshillit të BE-së gjatë këtij viti është me rëndësi të madhe për Ballkanin Perëndimor. Këtë e deklaroi Presidenti i Malit të Zi Filip Vujanoviç në një takim me Kryetaren e Kuvendit Popullor Cveta Karajançeva. Kryetarja e..

botuar më 18-01-15 6.54.MD