Ekspozitë interaktive prezanton trashëgiminë kulturor historike të Bullgarisë

Autor:

Më 11 janar me një ceremoni solemne në Teatrin Popullore në Sofje u hap zyrtarisht Presidenca e parë Bullgare e Këshillit të BE-së. Dita kaloi nën shenjen e shumë takimeve dhe veprimtarive. Njëri prej aktiviteteve ishte hapja e ekspozitës interaktive “Bullgaria është...” e cila prezanton alfabetin bullgar, traditat, artin dhe kulturën bullgare. Veprat janë të rregulluara në një çadër speciale në Lulishten e Kryeqytetit. Kështu të gjithë mysafirët e koncertit solemn në Teatrin Popullor , si dhe përfaqësuesit e mediave të huaja dhe bullgare, patën mundësinë të bëjnë një shëtitje virtuale nëpër këndet më piktoreske të Bullgarisë. Duke qëndruar në mes të ekspozitës secili sikur mbetej vet, ndërsa koha sikur ndalonte ecjen.

Снимка

Ndjenja se janë në ndonjë subjekt përrallorë, forcohej me interpretimet e grupit “Oratnica” dhe këngëtares popullore Valja Ballkanska dhe ekzekutimet e gajdexhiut Petër Janev. Fotografitë prezantojnë shenjtërore të lashta dhe kështjella, kisha dhe manastire.

Снимка

Natyra bullgare me bukurinë e saj gjithashtu gjeti vend në videot, peizazhe nga malet Rilla, Pirin, Stranxha, Rodopet, të gërshetuara me rite tradicionale si vallëzimi mbi prush – nestinarstvo, vallet e burrave të maskuar – kukeri, djemtë e Krishtlindjes, të cilët shkojnë shtëpi më shtëpi për të përgëzuar familjet.

Снимка

Kështu në mënyrë të papërsëritshme prezantohet pamja mistike e vendit tonë. Kishte kuadro kushtuara piktorëve bullgarë, krijimtaria e të cilëve lëri gjurmë në artin figurativ. Ministrja e Presidencës Bullgare Liljana Pavllova tha, se ekspozita prezanton vendin tonë në mënyrë të papërsëritshme dhe shtoi:

Në ekspozitë gjetën vend tetë tema, dhe secila prej tyre është një vazhdim i motos së saj “Bullgaria është...”. Kështu secili prej vizituesve duhet të formojë një fjali të tërë duke vazhduar ato fjalë.

Përveç turistëve të zakonshëm në kuadrin e Presidencës pritet, që Bullgaria të vizitohet nga më se 25 mijë mysafirë, disa prej të cilëve do të vijnë për herë të parë. Një ekspozitë e tillë mund të ndihmojë njerëz të tillë që më shpejtë dhe më lehtë të njihen me atdheun dhe të shikojnë kënde të ndryshme prej tij, të cilët ndoshta nuk do të disponojnë kohë të vizitojnë. Mirëpo, ato vise të zgjedhura mund të bëjnë, që ata prapë të rikthehen pas kohe. 

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova
Fotografi: BGNES
Më shumë nga rubrika

Autokinemaja e lëvizshme ishte mysafire e qytetit Sliven

Qyteti Sliven (Bullgari Jugore) ishte mikpritës i projektimeve të filmave në qiell të hapur në stadiumin “Haxhi Dimitër” dhe në parkun “Junak”. Në dy projektime – në orën 21 dhe 23 më 11 korrik autokinemaja prezantoi filma bullgarë, të cilët kohët e fundit..

botuar më 18-07-14 1.10.MD

Ikona nga qyteti Nesebër janë ekspozuar në “Galerinë Tretjakovskaja”

Katër ikona unikale nga qyteti i lashtë bullgar Nesebër janë ekspozuar në Moskë në një nga muzetë më të mëdhenj në botë – “Galeria Tretjakovskaja”. Dy nga ikonat janë të Shën Dhimitrit nga shekulli i 16 dhe i 17, një është e Shën Poliefkt nga..

botuar më 18-07-07 12.40.MD

Piktorja Vanesa Katrin e prek publikun italian me piktura live

Arti i saj lind live, përpara syve të publikut, dhe ashtu si në jetë-pa prova paraprake. Piktorja bullgare Vanesa Katrin pikturon në pallatet italiane, në sallat e koncerteve dhe bile në manastire, kurse imazhet e saj në kanavacë janë..

botuar më 18-07-04 2.34.MD