U nënshkrua marrëveshja për projektin më të madh bullgar në kuadrin e Planit Juncker

Uzina "Biovet" në qytetin Peshtera
Foto: arkiv

Gjatë ditës së dytë të vizitës së Kolegjiumit të Komisionit Evropian në Sofje u nënshkrua marrëveshja për projektin më të madh në Bullgari deri tani në kuadrin e Planit Juncker.

Me një kredi për 100 miliona euro, të garantuar nga Fondi Evropian për Investime Strategjike, do të ndërtohet një ndërmarrje për produkte bujqësore dhe medikamente “Biovet”. Në saj të këtij investimi do të krijohen 210 vende të reja pune në një rajon rural bullgar.


Më shumë nga rubrika

Sot kisha kremton Shën Andonin e Madh

Ditën e sotme (17 janar) Kisha Ortodokse Bullgare ia kushton Shen Andonit të Madh. Festa quhet nga populli Dita e Andonit dhe në të njerëzit kryejnë rite të ndryshme për parandalimin e sëmundjeve dhe për shëndet. Festrojnë ata që mbajnë emrat..

botuar më 19-01-17 9.57.PD

Ekaterina Zaharieva: Bullgarët që jetojnë prej vitesh në Britaninë e Madhe nuk do të kenë problem me mbetjen e tyre për shkak të Brexitit

Ministria e Punëve të Jashtme po përgatiti një fushatë të madhe informative nëpërmjet së cilës të informojë të gjithë bullgarët si të veprojnë në skenarët e ndryshme për Brexit. Këtë e bëri të ditur Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme..

botuar më 19-01-16 6.58.MD

Raport i BNR: Radio Bullgaria luajti rol të rëndësishëm si burim i informacionit për kryesinë bullgare të BE-së

Një rekord absolut prej 1 milionë dëgjuesve brenda një jave ka shënuar Radioja Kombëtare Bullare. Këtë e shpalli Drejtori i Përgjithshëm i Radios shoqërore Aleksandër Velev në një mbledhje të Këshillit të mediave elektronike. Ai prezantoi raportin për..

botuar më 19-01-16 4.42.MD