Junker: Bullgaria i zbaton të gjitha kushtet për aderimin në Shengen

Foto: BGNES

Kryetari i KE-së Zhan-Klod Junker deklaro se Bullgaria i zbaton të gjitha kushtet dhe është gati të aderohet në Shengen dhe në sallën e pritjes të euros ERM 2. Në një konferencë të përbashkët me Kryeministrin Bojko Borisov Junker e vlerësoi përparimin e konsiderueshëm të qeverisë bullgare në luftimin e korrupsionit gjatë disa viteve të fundit. Ka problem me korrupsionin, por një problem të tillë ka në shumë vende, ishte kategorik Junkeri. Sipas fjalëve të tij, për Evropën është me rëndësi të madhe përmirësimi i lidhjeve me Ballkanin Perëndimor dhe me Turqinë. Mirëpo, Junkeri ishte kategorik se deri në vitin 2020 nuk do të pranohen anëtarë të rinj në BE. Gjatë mandatit tjetër parlamentar do të ketë debate më konkrete sa i përket kësaj teme, që të ketë Ballkani Perëndimor një perspektivë më të qartë, vuri në dukje Junkeri.

Më shumë nga rubrika

Po i vërejmë yjet me skuadrën olimpike bullgare të astronomisë

Në darkën e 21 korrikut ditën e shtunë çdo një i cili ka dëshirë të afrohet deri tek magjia e trupave kozmike, do të mund të takohet me olimpikët bullgar në astronomi dhe drejtues të tyre dhe të zbulojë fshehtësitë e qiellit me ndihmën e një..

botuar më 18-07-20 7.17.MD

Stefan Çapaliku shkruan në Sofje romanin e tij të ri

Shkrimtari shqiptar, dramaturg dhe kritik letrar Stefan Çapaliku është mik i Shtëpisë për letërsi dhe përkthim në Sofje, ku mendon që të përfundojë vëllimin e tretë të romanit të tij të ri “ Secili çmendet simbas mënyrës së vet” . Ai ka lindur..

botuar më 18-07-20 5.51.MD

Bashkëpunimin midis Bullgarisë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim shqyrtuan Bojko Borisovi dhe kryetari i bankës

Po vazhdon bashkëpunimi aktiv   midis Bullgarisë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim për të ndihmuar realizimin e projekteve të infrastrukturës në Ballkan. Ky qe theksi në bisedimet midis kryeministrit Bojko Borisov dhe kryetarit të..

botuar më 18-07-20 5.19.MD