Parlamenti bullgar do të marrë pjesë aktive në diskutimin për të ardhmen e Bashkimit Evropian

Cveta Kakajançeva dhe Zhan-Klod Junker
Foto: BGNES

Në Sofje u zhvillua takimi i Kryetarit të Komisionit Evropian Zhan-Klod Junker dhe Kolegjiumit të komisionerëve evropianë me udhëheqjen e Kuvendit Popullor dhe kryetarët e komisioneve parlamentare. Kryetarja e Parlamentit Cveta Karajançeva  i bindi mysafirët se Legjislatura e 44 e Kuvendit Bullgar do të marrë pjesë aktive në diskutimin për të ardhmen e Bashkimit Evropian. Sipas Karajançevës, më shumë se kurdoherë Evropa e Bashkuar ka nevojë  për  siguri, stabilitet, rritje ekonomike, bashkim social, një të ardhme të mirë për njerëzit e rinj, më shumë vende pune, aftësi konkurruese dhe një treg të zhvilluar digjital.


Më shumë nga rubrika

Kancelari gjerman mirëpriti iniciativën bullgare për takimin Komisioni Evropian - Turqia

Pas bisedimeve në Sofje me kryeministrin bullgar Bojko Borisov kancelarja federale e Gjermanisë Angella Merkell tha, se Presidenca Bullgare e Këshillit të BE-së është e përgatitur në mënyrë të shkëlqyeshme. Kancelarja falënderoi për përpjekjet e..

botuar më 18-01-20 4.36.MD

Vizitë pune e kancelarit gjerman në Bullgari

Kancelarja federale e Gjermanisë Angella Merkell është duke bërë një vizitë pune në Bullgari me ftesë të kryeministrit Bojko Borisov. Qendra e shtypit pranë qeverisë njoftoi, se të dy ata do të diskutojnë prioritetet e Presidencës Bullgare të Këshillit..

rinovuar më 18-01-20 1.35.MD

Teatri Popullor shënoi përvjetorin e 140-të të lindjes së poetit të madh Pejo Javorov

Me një kremtim solemn Teatri Popullor “Ivan Vazov” shënoi 140 vjetorin e lindjes së poetit dhe dramaturg të famshëm bullgar Pejo Javorov. Një fjalim i kushtuar këtij bullgari të dalluar lexoi profesori Mihaill Nedellçev, ndërsa vjersha të poetit lexuan..

botuar më 18-01-20 1.26.MD