UEFA: Hristo Stoiçkov është futbollisti më i mirë në historinë e Bullgarisë

Foto: fr.uefa.com

Në lidhje me ditëlindjen e 52-të të legjendës së futbollit bullgar Hristo Stoiçkov UEFA botoi në sajtin e vet një artikull për të.

Në artikull është shkruar se Stoiçkov është lojtari më i mirë në historinë e Bullgarisë. Janë përmendur sukseset e tij me skuadrën CSKA, me kombëtaren dhe në Barcelonë.

Nga UEFA kujtojnë fjalët e Johan Kroif (Johan Cruyff) për Hristo Stoiçkovin: “E dua këtë djalë, ai është gjenial” – pas këtyre fjalëve të holandezit legjendar u bë transferimi i Hristo Stoiçkovit nga CSKA-ja në Barcelonë.


Më shumë nga rubrika

Grigor Dimitrov dhe Novak Xhokoviç do të përfundojnë ndeshjen e vet sot

Grigor Dimitrov dhe Novak Xhokoviç do të vazhdojnë ndeshjen e vet   nga rrethi i tretë i turneut nga Masters në Sinsinati sot, pasi ndeshja e kësaj nate ishte ndërprerë në setin e tretë për shkak të shiut. Bullgari e fitoi setin e parë me 6-2, të..

botuar më 18-08-17 11.27.PD

“Ludogorets” vazhdon përpara në garat evropiane, CSKA tërhiqet

Klubi bullgar i futbollit “Ludogorets” i siguroi vetes vend në “play-off”-in e Ligës së Evropës pas barazisë 1:1 me skuadrën boshnjake Zrinjski Mostar. Bullgarët fituan ndeshjen e parë me të në Sofje me 1:0 dhe kështu rezultati, me të cilin eliminuan..

botuar më 18-08-17 10.39.PD
Kombëtarja bullgare e futbollit

Bullgaria në vend të 49-të në ranglistën e FIFA-së

Bullgaria është dy vende përpara, duke zënë vendin e 47-të në listën botërore të FIFA-së. Pas më pak se një muaji kombëtarja bullgare e trajnerit Petër Hubçev do të fillojë pjesëmarrjen e saj në grupin e tretë të Ligës së Kombeve, ku është në vend..

botuar më 18-08-16 5.18.MD