Vim Venders vjen në Sofje me filmin e tij më rë ri

Foto: siff.bg

Vim Venders vjen tek ne për edicionin e 22-të të “Sofia Film Fest” me filmin e tij “Zhutja”, me të cilin u hap festivali i kinemasë në San Sebastian. Filmi është një histori dashurie. Personi më i madh i kinemasë së pavarur botërore do të organizojë një klasë mjeshtërore dhe do të paraqesë idetë e tij artistike para publikut bullgar.

Kjo do të jetë vizita e tij e dytë në Bullgari pas ardhjes së tij para 10 vjetësh me filmin “Fotografi në Palermo”. Gjashtë nga titujt më të mirë në karrierën e Vim Vendersit do të mund të shihen në programin e festivalit gjatë muajit mars.
Më shumë nga rubrika

Bashkia e Kryeqytetit do të stimulojë artin bashkëkohor në kuadrin e një programi të ri

Programi i ri “Jashtë”, i cili është përfshirë në strategjinë “Sofja – kryeqyteti i krijimtarisë”, do të ndihmojë prezantimin e veprave të artit në hapësirat publike, informuan nga Bashkia e Kryeqytetit. Në vitin 2019 do të fillojë përkrahja për..

botuar më 18-08-16 12.52.MD
Bojan Radev

Galeria kombëtare prezanton kryevepra bullgare me shpirt olimpik

Një ekspozitë e madhe dhe mbresëlënëse u hap në “Pallatin” e Galerisë kombëtare. Ky është në të vërtetë pallati i parë i princave bullgarë (Aleksandër Batenberg dhe Ferdinand) pas Çlirimit të Bullgarisë në vitin 1878. Tani një pjesë prej sallave..

botuar më 18-08-12 12.25.MD

Mario Zhekov – piktori i frymëzuar nga deti

Piktori e ka zhvendosur studion e tij në breg të detit, ku ka kapur “humorin” e detit dhe lojën e diellit mbi pasqyrën e rrafshët të sipërfaqes së ujit. Dhe gjithmonë është frymëzuar nga loja e dritës, të cilën dallgët e kanë lëkundur në një..

botuar më 18-08-11 10.45.PD