Ngjarje me adresë ballkanike

Qiproja akuzoi Turqinë se e shkel të drejtën ndërkombëtare

Foto: BGNES

Presidenti i Qipros Nikos Anastasiadis tha se Turqia e ka shkelur të drejtën ndërkombëtare, duke bllokuar një anije shpimi afër shtetit ishullor. Anastasiadis paralajmëroi se Nikozia do t’i marrë “masat e domosdoshme”. Bëhet fjalë për një anije të kompanisë energjetike italiane ENI, e cila ndodhet në zonën ekonomike ekskluzive të Qipros. Turqia nuk i miraton sondazhet e tilla me argumentin, se ato nuk respektojnë të drejtat e turqve qipriotë, të lidhura me resurset natyrore pranë ishullit. Në rastin konkret Ankaraja reagoi duke dërguar anije luftarake, të cilat nuk lejuan vazhdimin e sondazheve. Sipas Turqisë disa pjesë të zonës pranë bregut të Qipros, që janë pjesë e ashtuquajturës Zonë Ekonomike Ekskluzive, ndodhen nën juridiksionin e Turqisë apo të turqve qipriotë.


Ushtria turke neutralizoi 1266 terroristë në Sirinë e Veriut

Foto: hurriyetdailynews.com

Shtabi i përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Turqisë shpalli se që nga fillimi i operacionit me emër “Dega e ullirit” në rajonin e qytetit Afrin të Sirisë Veriore, u neutralizuan 1266 terroristë. Vetëm gjatë së dielës së fundit janë vrarë 86 luftëtarë nga Njësitë Kurde për Mbrojtjen e Popullit, Partia e Punëtorëve të Kurdistanit, Partia e Bashkimit Demokratik dhe DAESH. Televizioni SNN-Turk njoftoi se gjatë veprimeve të djeshme ushtarake 11 persona nga ushtria turke kanë humbur jetë.


Në samitin e ministrave evropianë të turizmit në Sofje do të marrë pjesë edhe Ankaraja

Foto: sozcu.com.tr

Ministri i kulturës dhe turizmit i Turqisë Numan Kartulmush do të marrë pjesë në samitin e homologëve të tij nga BE-ja në Sofje më 13 shkurt. Në kryeqytetin bullgar zoti Kurtulmush do të shoqërohet nga përfaqësuesit e firmave prijëse turke në fushën e turizmit. Në samitin e ministrave do të diskutohen temat për tregun kinez, sigurinë e turizmit, sfidat e reja për këtë sektor gjatë vitit 2018 dhe lidhjen mes turizmit dhe rritjes ekonomike.


66% prej maqedonasve kërkojnë anëtarësi në BE, 64% - në NATO

Foto: euobserver.com

Shumica e qytetarëve të Maqedonisë e përkrahin anëtarësimin e shtetit të tyre në NATO dhe BE, tregon studimi i Institutit për Studime Politike në Shkup. 64.2% prej tyre përkrahin perspektivën evropiane të vendit, 66% dëshirojnë të bëhen pjesë prej NATO-së. 45.4 për qind prej të anketuarve besojnë se në të ardhmen e afërt marrëdhëniet me Greqinë do të përmirësohen, vetëm 15.5% e kanë mendimin e kundërt.


Një gazetar pohon se në Prishtinë ka pasur bisedime për ndarjen e Kosovës

Photo: vecer.mk

Gazetari Berat Buzhala, i ciluat nga media maqedonase “Veçer”, pohon se Hashim Thaçi, Edi Rama dhe Ali Ahmeti kanë biseduar për ndarjen e Kosovës dhe ndryshimin e kufijve në Ballkan. Ka sqaruar se një skenar i tillë do të vlejë vetëm për ndryshimin e kufijve të Kosovës por jo edhe të vendeve të tjera ballkanike. Kjo është në lidhje me propozimin e Austrisë për autonominë e Kosovës së Veriut. Sipas Gazeta Express në këtë ndarje është përfshirë edhe Athina, sepse propozimin e ka miratuar edhe Ministri i punëve të jashtme i Greqisë Nikos Kocias. Përsëri Gazeta Express informon se Kryeministri Haradinaj është kategorikisht “kundër” një skenari të tillë.

Përpiloi: Stoimen Pavllov

Përgatiti në shqip: Jordanka Ivanova

Më shumë nga rubrika

27 vjet nga shpallja e Parkut Kombëtar “Rilla” për territor të mbrojtur

Drejtoria e Parkut Kombëtar “Rilla” shënon 27 vjet nga shpallja e parkut territor të mbrojtur. Ai është shtrirë në pjesët qendrore dhe më të larta të malit Rilla, në një territor me sipërfaqe të përgjithshme prej mbi 81 046 hektarë. Është shpallur më..

botuar më 19-02-21 1.04.MD

Ambasadorja Muriel Berset Kohen: Bullgaria është një vend në të cilin bëjnë takim kulturat e ndryshme

Më magjepsi dhe më pëlqeu së tepërmi shkrirja e kulturave, se ky është një vend, në të cilin botët e ndryshme gërshetohen. Në qendër të Sofjes  shikojmë kisha ortodokse, kishë katolike, xhami, sinagogë, krahas institucionevе politike. Përmes..

botuar më 19-02-21 11.47.PD

Institucionet i bashkojnë përpjekjet e tyre në mbrojtje të mjekëve nga shfaqjet e agresionit të shpeshtë

Rastet e shpeshta të sulmeve dhe rrahjeve mbi mjekët nga ana e pacientëve të tyre gjatë muajit e fundit, e shtynë Bashkimin e Mjekëve të Bullgarisë të rinis fushatën e vet kundër dhunës mbi mjekët, me të cilën i thonë se “Të shpëtosh është prirje..

botuar më 19-02-20 3.38.MD