Punëdhënësit ngulin këmbë për heqjen e kufizimeve për punonjësit nga vendet e treta

Foto: BGNES

Punëdhënësit mendojnë se propozimi i deputetëve nga koalicioni në pushtet për lejimin e më shumë punonjësve nga vende të treta në Bullgari nuk është i mjaftueshëm. Sipas propozimit në fjalë të huajit mund të jenë deri në 20 për qind të numrit të përgjithshëm të të punësuarve në një firmë, në vend të 10 përqindjeve të deritanishme. Mirëpo, punonjësit ngulin këmbë për heqjen e të gjitha kufizimeve, sepse aktualisht mungojnë afro gjysmë milion punonjës. Këtë e tha para Radios Kombëtare Kryetari i Asociacionit të Kapitalit Industrial në Bullgari Vasill Velev. Sidomos e ashpër është mungesa e kuadrove në lëmin e inxhinierisë, elektroteknikës, ndërtimit, turizmit.

Më shumë nga rubrika

Qeveria do të përgatisë një plan për meremetimin e të gjitha urave të rrezikshme në vend

Pas incidentit tragjik të urës së shkatërruar në Gjenovë qeveria bullgare vendosi të përgatisë një plan për meremetimin e njëkohshëm të të gjitha urëve të rrezikshme automobilistike dhe hekurudhore në vend. Sipas Ministrit të Zhvillimit Regjional dhe..

rinovuar më 18-08-15 5.38.MD

Në Sofje u shënua Dita e Shpëtimit

Me një minutë heshtje dhe me tingullin e sirenave te Monumenti i Nëpunësve Mjekësorë të vrarë në luftëra, para Akademisë Ushtarake-Mjekësore në Sofje, u shënua Dita e Shpëtimit. Këtë ditë ne japim respektin tonë ndaj veprës heroike të mbi 130 mjekëve..

botuar më 18-08-15 5.03.MD

20 tonë kanabis u asgjësuan gjatë një operacioni policor në Bullgarinë Jugperëndimore

Gjatë një aksioni të policisë në rajonin e qytetit Petriç u asgjësuan 20 tonë kanabis. Për shkak të truallit të vështirë në aksion, i cili filloi dje, u përfshinë edhe helikopterë. Që nga fillimi i stinës sasia e përgjithshme e zbuluar dhe e asgjësuar e..

botuar më 18-08-15 3.59.MD