Komisioni Qendror i Zgjedhjeve propozon shtyrjen e votimit elektronik

Foto: arkiv

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve propozoi shtyrjen e votimit elektronik. Ai e bëri këtë rekomandim pas zhvillimit të gjashtë simulimeve të një votimi të tillë. Sipas planit, votimi elektronik duhet të mbahet për herë të parë në zgjedhjet për Parlamentin Evropian gjatë vitit 2019. Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve me votimit e largët elektronik minimizohen rreziqet nga humbja e votave dhe është më rehatshëm, por në të njëjtën kohë ka nevojë për aftësi specifike kompjuterike për shkak të hapave suplementarë lidhur me garantimin e sigurisë. Përveç kësaj risku nga kontrollimi i votës gjatë votimit elektronik është më i madh, sesa gjatë votimit me fletëvotimet prej letre.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria do të marrë 2.2 milion euro ndihmë nga BE-ja për dëmet nga përmbytjet në vitin 2017

Katër shtete anëtare, të cilët u prekën nga fatkeqësitë natyrore në vitin 2017 – Greqia, Polonia, lituania dhe Bullgaria – do të marrin 34 milion euro gjithsej ndihmë nga Fondi “Solidaritet” i BE-së, pasi Parlamenti dhe Këshilli miratuan propozimin e..

botuar më 18-10-18 5.53.MD
Bojko Borisov

Bojko Borisov: Fluksi i madh i migrantëve në Bullgari vjen nga kufiri grek

Fluksi i madh i migrantëve në Bullgari vjen nga kufiri grek. Këtë e tha para gazetarëve kryeministri Bojko Borisov në Bruksel, ku merr pjesë në mbledhjen e rregullt të Këshillit Evropian. “Nuk mund të flasim për ndarjen sekondare të migrantëve, parase..

botuar më 18-10-18 5.01.MD
Mbretëresha Elizabet dhe presidenti Radev

Presidenti bullgar ftoi mbretëreshën Elizabet II të vizitojë Bullgarinë

Presidenti Rumen Radev i drejtoi ftesë mbretëreshës britanike Elizabet II ose ndonjë anëtari të familjes mbretërore të bëjë vizitë në Bullgari në lidhje me përvjetorin e 140-të të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis dy vendeve vitin e ardhshëm...

botuar më 18-10-18 4.18.MD