Bullgaria dhe Republika e Maqedonisë do të nënshkruajnë Protokollin për këmbimin e dokumenteve të ratifikimit të Traktatit të Fqinjësisë së Mirë

Foto: arkiv

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Maqedonisë Nikola Dimitrov do të nënshkruajnë nesër Protokollin për këmbimin e dokumenteve të ratifikimit , me të cilat hyn në fuqi Traktati i Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit midis Republikës së Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë. Traktati u nënshkrua më 1 gusht të vitit të kaluar nga kryeministrat e dy vendeve tona Bojko Borisov dhe Zoran Zaev, kurse në fillim të këtij viti ai u ratifikua nga parlamentet e Bullgarisë dhe Maqedonisë. Me nënshkrimin e Protokollit për këmbimin e dokumenteve të ratifikimit do të mbarojë krejtësisht procedura e hyrjes së tij në fuqi.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria shënon 145 vjet nga vdekja e Apostullit të lirisë

Më 19 shkurt 2018 mbushen 145 vjet nga vdekja e heroit nga lëvizja nacionalçlirimtare e Bullgarisë-Vasill Levski, i quajtur akoma Apostulli i lirisë. Festimet filluan akoma në mëngjes me recitime të fëmijëve , të cilët anëtarësojnë në klubet..

botuar më 18-02-19 10.47.PD

Që sot fillojnë Kreshmët e Mëdha

Që sot, shtatë javë me radhë përpara Pashkës, e cila sivjet është më 8 prill, fillojnë Kreshmët e Mëdha. Kreshma e Pashkës u rikujton besimtarëve për kreshmën 40 ditësh të Zesu Krishtit në shkretëtirë. Kjo është kreshma më e rëndësishme   nga të..

botuar më 18-02-19 10.31.PD
Ndërtesa e Ministrisë së Punëve të Jashtme në Sofje

MPJ informon për dy bullgarë të vrarë në Pretori

Ministria e Punëve të Jashtme njoftoi se më 13 shkurt Ambasada bullgare në Pretori (të Republikës së Afrikës së Jugut) ka marrë informacion jozyrtar për dy shtetas bullgarë të qëlluar për vdekje në shtëpinë e tyre në Kejp Taun. Sipas burimeve..

botuar më 18-02-16 7.00.MD