Bullgaria – pjesëmarrëse në takimin e ministrave të vendeve-pjesëmarrëse në Koalicionin global për luftimin e DAESH-it

Foto: EPA/BGNES

“Suksesi i Koalicionit global tregon efikasitetin e përpjekjeve tona të përbashkëta” – deklaroi Zëvendësministri i Punëve të Jashtme Todor Stojanov në konferencën e ministrave të vendeve-pjesëmarrëse në Koalicionin global për luftimin e të ashtuquajturit “Shtet Islamik”, bëri të ditur Agjencia Telegrafike Bullgare. Në konferencë u shqyrtuan vizionet për moslejimin e riaktivimit të DAESH-it në Irak dhe Siri, si dhe mënyrat për përkrahjen e proceseve të stabilizimit, reintegrimit dhe rimëkëmbjes. Të gjithë ishin të mendimit se puna e Koalicionit nuk është mbaruar dhe ka nevojë për përpjekje vendimtare, koherente dhe të koordinuara për shpartallimin e plotë të DAESH-it.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria shënon 145 vjet nga vdekja e Apostullit të lirisë

Më 19 shkurt 2018 mbushen 145 vjet nga vdekja e heroit nga lëvizja nacionalçlirimtare e Bullgarisë-Vasill Levski, i quajtur akoma Apostulli i lirisë. Festimet filluan akoma në mëngjes me recitime të fëmijëve , të cilët anëtarësojnë në klubet..

botuar më 18-02-19 10.47.PD

Që sot fillojnë Kreshmët e Mëdha

Që sot, shtatë javë me radhë përpara Pashkës, e cila sivjet është më 8 prill, fillojnë Kreshmët e Mëdha. Kreshma e Pashkës u rikujton besimtarëve për kreshmën 40 ditësh të Zesu Krishtit në shkretëtirë. Kjo është kreshma më e rëndësishme   nga të..

botuar më 18-02-19 10.31.PD
Ndërtesa e Ministrisë së Punëve të Jashtme në Sofje

MPJ informon për dy bullgarë të vrarë në Pretori

Ministria e Punëve të Jashtme njoftoi se më 13 shkurt Ambasada bullgare në Pretori (të Republikës së Afrikës së Jugut) ka marrë informacion jozyrtar për dy shtetas bullgarë të qëlluar për vdekje në shtëpinë e tyre në Kejp Taun. Sipas burimeve..

botuar më 18-02-16 7.00.MD