Shkencëtarët bullgarë në Antarktidë zbuluan mbeturina të bimëve të moshës mbi 85 mln vjet

Foto: BTA

Studimet e deritanishme në rajonin e kepit Hana, i cili është 12.5 km larg Bazës Antarktike Bullgare “Shën Klementi i Ohrit”, nuk janë kaq të thelluara si ato të ekspeditës së tanishme bullgare në kontinentin e akullt. Gjeologët bullgarë zbuluan në territorin më veriore pa borë dhe akull shumë fosile bimore të moshës rreth 86 mln vjet. Ato janë ruajtur në ranore të gjelbra me strukturë delikate.

Koleksioni i ri i fosileve do të studiohet në Muzeun e Paleontologjisë dhe Gjeologjisë Historike pranë Universitetit të Sofjes “Shën Klementi i Ohrit”. Shkencëtarët shpresojnë që të hedhin më shumë dritë mbi superkontinentin e lashtë Gondvana. Në të kaluarën e larët Antarktida e sotme ka qenë pjesë e tij. Atje, ku tani është mbulesa e akullt, dikur ka pasur bimësi gjithmonë të blerta.

Më shumë nga rubrika
Presidenti i KNSB-së Pllamen Dimitrov dhe Ministri i Punës dhe Politikës Sociale Biser Petkov

Në Sofje u shqyrtuan masa kundër abuzimeve me punën e padeklaruar

Taksat e sigurimit që paguhen në Bullgari janë nga 1 deri në 2 mlrd leva në vit, bëri të ditur Presidenti i Konfederatës së Sindikatave të Pavarura në Bullgari (KNSB) Pllamen Dimitrov në Konferencën Ndërkombëtare të Problemeve të Ekonomisë Joformale dhe..

botuar më 18-09-26 3.50.MD

Ngjarje me adresë ballkanike

Fillon skrining procesi i KE-së për Maqedoninë Më 27 shtator për bisedime me KE-në në Bruksel do të nisë një delegacion maqedonas, ku marrin pjesë përfaqësues të shumë ministrive dhe institucioneve. Me bisedimet e ardhshme do të fillojë i..

botuar më 18-09-25 2.21.MD

Universiteti i Veliko Tërnovos me filial të vet në Maqedoni

Universiteti i qytetit Veliko Tërnovo (Bullgari Qendrore) “Shenjtorët Kiril dhe Metodi” do të ketë një filial të vet në Maqedoni. Deri në fundin e shtatorit pritet vendimi i qeverisë maqedonase për hapjen e tij në qytetin Shën Nikolla, informoi rektori..

botuar më 18-09-24 11.15.PD