Festa kombëtare na bashkon edhe nëpërmjet simbolit bullgar – vallja popullore në shesh

Foto: BGNES

Më 3 mars në sheshet qendrore të mbi 40 qyteteve në botë bullgarët grumbullohen që të hedhin valle me rastin e festës sonë kombëtare. Këtë ditë të gjithë përfaqësuesit e komuniteteve bullgare, madje në pikat më të largëta të botës, do të tregojnë se janë gati për ringjalljen shpirtërore në përkrahje të idealit të madh për bashkimin e kombit. Vallet e bullgarëve në SHBA, Australi, Argjentinë dhe në shtetet evropiane do të jenë jo më të pakta nga ato, të cilat do të hidhen në sheshet shumicës së qyteteve dhe fshatrave të Bullgarisë.

Iniciativa i është kushtuar përvjetorit të 140 të Çlirimit të Bullgarisë nga sundimi osman dhe zhvillohet në Bullgari dhe në botë me moton “Ringjallja me valle”. Banorët e kryeqytetit janë ftuar për vallen më të gjatë më 3 mars në orën 12 në parkun “Zaimov” në qendër të Sofjes. Do të ketë gjithashtu një koncert festiv me pjesëmarrjen e ansamblit folklorik “Ritmet bullgare” dhe më shumë se 30 valltarëve ,orkestrave dhe muzikantëve, bashkë me këngëtaren e talentuar popullore Ana-Maria dhe dueti folklorik Iva dhe Eva Valentinovi. Ndër pjesëmarrësit është edhe solisti i njohur i ansamblit “Zagore” Vesko Vasilev, i cili në saje të magjisë dhe mesazheve të këngëve popullore do të ringjallë krenarinë kombëtare të bullgarit.

Më shumë nga rubrika

Ditа е dhuruesit në Muzeun Kombëtar “Toka dhe njerëzit”

Muzeu Kombëtar “Toka dhe njerëzit “ në Sofje është krijuar gjatë vitit 1986 në sajë të dhurimeve bujare të 90 shkencëtarëve bullgarë dhe të huaj, intelektualëve, koleksionuesve dhe 65 institucioneve dhe firmave. Fillimi është vënë një vit më përpara,..

botuar më 18-06-19 3.27.MD
Foto: BGNES

Ngjarje me adresë ballkanike

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë – e përshëndetur nga disa, e kontestuar nga të tjerët Ministrat e jashtëm të Maqedonisë dhe Greqisë Nikos Koxias dhe Nikola Dimitrov nënshkruan marrëveshjen për ndryshimin e emrit të Maqedonisë nga..

botuar më 18-06-18 1.29.MD
Svetlin dhe Gergana Mirçevi

Çfarë nuk dimë për rakinë

Rakia është një pije e fortë tradicionale alkoolike, e përgatitur përmes distilimit të frutave të fermentuara, që konsiderohet si tradicionale dhe kombëtare në Bullgari dhe në vendet e tjera Ballkanike. Por a e dinë vetë bullgarët sesi t’i..

botuar më 18-06-17 8.55.PD