Qeveria mbuloi detyrimet e Federatës së Motoçiklizmit ndaj Federatës Ndërkombëtare

Foto: arkiv

Qeveria mori vendim për livrimin e mjeteve suplementare në buxhetin e Ministrisë së Rinisë dhe Sportit, që të mbulohen detyrimet e Federatës Bullgare të Motoçiklizmit ndaj Federatës Ndërkombëtare. Aktualisht Federata Bullgare e Motoçiklizmit ka borxh ndaj firmës, e cila disponon të drejtat për zhvillimin e kampionateve botërore dhe evropiane të super motos dhe motokrosit - Grand prix Bulgaria, me përmasë 850 mijë euro, të cilat do të mbulohen nga mjetet e livruara. Për shkak të detyrimeve të saj Federata Bullgare e Motoçiklizmit mbeti pa licencë.

Më shumë nga rubrika

Medalje e parë për Bullgarinë në pesëgarëshin modern gjatë 17 viteve të fundit

Sportistët e pesëgarëshit modern të Bullgarisë Javor Peshleevski dhe Todor Mihalev u kthyen nga Kampionati Botëror në Meksikë, ku fituan medaljen e bronztë në stafetën e meshkujve. Bullgarët mbaruan pjesëmarrjen e tyre në pozitën e tretë dhe fituan..

botuar më 18-09-22 10.15.PD

“Ludogorec” nuk arriti të mbrojë përparësinë 2:0 dhe humbi nga Bayer (Leverkusen) me 2:3

Skuadra bullgare nga qyteti Razgrad (Bullgari Verilindore) fitoi ndeshjen në mënyrën sa më të mirë dhe pas gjysmë ore arriti përparësi 2:0 me golat e futbollistëve Kesheru dhe Marselinio. Por lojtarët më të durueshëm të mysafirëve bënë kthesë në..

botuar më 18-09-21 10.24.PD

Bullgar është rekordmeni botëror i paraglidingut akrobatik

Veselin Ovçarov është rekordmeni i ri botëror në paraglindingun akrobatik. Bullgari mundi të përmirësojë rekordin për një numër më të madh të flipseve të pafundme njëra pas tjetrës ( Infinity Tumbling) , duke bërë më shumë se 600. Arritja më e mirë..

botuar më 18-09-20 6.42.MD