Më se 6 milion janë bullgarët, të cilët jetojnë jashtë kufijve të vendit

Petër Harallampiev
Foto: BGNES

Sipas të dhënave të përafërta më se 6 milion bullgarë, duke përfshirë edhe fëmijë nga martesa të përziera, jetojnë jashtë Bullgarisë. Këtë e tha në një intervistë për gazetën “Trud” kryetari i Agjencisë Shtetërore për Bullgarët Jashtë Shtetit Petër Harallampiev. Popullsi bullgare ka në territorin e Greqisë Veriore. Në Shqipëri jetojnë nga 150 deri në 500 mijë veta me prejardhje bullgare, në Kosovë – nga 60 deri në 200 mijë, në Rumani – nga 50 deri në 200 mijë, në Ukrainë përafërsisht 210 mijë veta zyrtarisht u regjistruan si bullgarë gjatë regjistrimit në vitin 2002. Në SHBA bullgarët janë më se 200 mijë veta. Sipas informacionit jozyrtar të dikastereve të ndryshme bullgare nga 2.3 deri në 3 milion veta e braktisën Bullgarinë pas vitit 1989. Grupi tjetër i bullgarëve janë ata të cilët emigruan në gjysmën e parë të shekullit XX. Në të hyjnë përafërsisht 50 mijë njerëz me prejardhje bullgare në Argjentinë. Sipas të dhënave zyrtare të Eurostatit nga viti 2011 në botë jetojnë 1 023 248 njerëz të lindur në Bullgari, saktëson gazeta “Trud”.

Më shumë nga rubrika

Fillon vera astronomike në Bullgari

Të enjten në Bullgari sipas llogaritjeve astronomike pikërisht në orën lokale 13:07 fillon vera. Sezoni i pushimeve fillon me temperatura normale për këtë stinë – rreth dhe mbi 27 gradë. Gjatë ditës së sotme moti do të jetë me diell dhe i..

botuar më 18-06-21 9.31.PD

Avokatja e Popullit dhe Presidenti gëzojnë besimin më të madh të bullgarëve

Bullgarët i besojnë më shumë Avokates së popullit Maja Manollova dhe Presidentit Rumen Radev, tregojnë të dhënat sociologjike prej studimit të fundit kombëtar të agjencisë “Afis”. Përqindjet për dy institucionet janë përkatësisht 60 dhe..

botuar më 18-06-20 6.52.MD

Rumen Radev i’a dorëzoi shenjën presidenciale të nderit shkollës bullgare në Bratislavë

Me shenjën e nderit “Shenjtorët Kirill dhe Metodi” presidenti bullgar Rumen Radev e nderoi shkollën e mesme bullgare “Hristo Botev” në Bratislavë. Gjatë vizitës së tij jozyrtare në Republikën Sllovake presidenti vizitoi institucionin arsimor,..

botuar më 18-06-20 6.11.MD