Bullgaria nuk ka mbrojtur produkte tradicionale në Regjistrin Evropian

Momçill Nekov
Foto: BGNES

“Bullgaria shkel legjislacionin evropian, sepse nuk ka mbrojtur produkte tradicionale si kosi dhe djathi i bardhë në Regjistrin Evropian të Skemave për Cilësi të Produkteve Bujqësore dhe Ushqimeve”. Këtë e tha për Radion Kombëtare Bullgare eurodeputeti Momçill Nekov. Ka vetëm dy produkte bullgare në këtë regjistër – vaji i trëndafilit dhe suxhuku i qytetit Gorna Orjahovica. Për krahasim Italia ka mbrojtur më se 300 produkte, Greqia – 106. Momçill Nekov paralajmëroi, se vendi është i kërcënuar nga gjoba, ndërsa kosi bullgar mund të humbë mbrojtjen si produkt tradicional.

Më shumë nga rubrika

Punëdhënësit: Brenda disa javësh mund të prishen kontratat me termocentralet amerikane

Takimi i tretë i radhës mbi problemet në energjetikë u zhvillua nga organizatat e punëdhënësve pranë kryeministrit Bojko Borisov. Nga Dhoma Ekonomike Bullgare informojnë se është arritur “pajtim, se duhet të ndërmerren masa urgjente  për ndërprerjen e..

rinovuar më 18-03-16 5.53.MD

Ekaterina Zaharieva: Bashkimi Evropian do që të përkrahë 6 vendet e Ballkanit Perëndimor me projekte konkrete

Në forumin në Sarajevë të Bosnjë dhe Hercegovinës u mblodhën ministrat e jashtëm të Shqipërisë - Ditmir Bushati, të Bosnja dhe Hercegovinës - Igor Cërnadak, të Kosovës - Behgjet Pacolli, të Republikës së Maqedonisë - Nikola Dimitrov, të Serbisë - Ivica..

botuar më 18-03-16 5.08.MD

Kryeministri Borisov u takua me drejtoreshën e ardhshme ekzekutive të Evropolit Katrin de Boll

Luftën me terrorizmin, me trafikun e njerëzve, shpërdorimin me instrumentet e pagesave dhe krimet kompjuterike ka shqyrtuar kryeministri Bojko Borisov gjatë takimit të tij në Sofje me drejtoreshën e ardhshme ekzekutive të Evropolit Katrin de Boll..

rinovuar më 18-03-16 4.48.MD