Bullgaria dhe Estonia diskutuan mundësitë për thellimin e bashkëpunimit ushtarak

Foto: mod.bg

Zëvendës ministri i rendit shoqëror dhe i sigurisë dhe ministër i mbrojtjes Krasimir Karakaçanov mori pjesë në takimin e ministrave të mbrojtjes të shteteve të formatit B 9, që u mbajt më 13 mars në Bukuresht. Në takim delegacionet e Bullgarisë, Çekisë, Estonisë, Letonisë, Lituanisë, Polonisë, Rumanisë, Sllovakisë dhe Hungarisë diskutuan çështje të lidhura me plotësimin e vendimeve të nivelit të Samitit të NATO-së në Varshavë vitin 2014. Në kuadrin e forumit ministër Karakaçanov zhvilloi një takim dypalësh me ministrin e mbrojtjes të Estonit Juri Luik. U diskutuan mundësitë për thellimin e bashkëpunimit në fushën ushtarake midis të dy vendeve.

Më shumë nga rubrika

Punëdhënësit: Brenda disa javësh mund të prishen kontratat me termocentralet amerikane

Takimi i tretë i radhës mbi problemet në energjetikë u zhvillua nga organizatat e punëdhënësve pranë kryeministrit Bojko Borisov. Nga Dhoma Ekonomike Bullgare informojnë se është arritur “pajtim, se duhet të ndërmerren masa urgjente  për ndërprerjen e..

rinovuar më 18-03-16 5.53.MD

Ekaterina Zaharieva: Bashkimi Evropian do që të përkrahë 6 vendet e Ballkanit Perëndimor me projekte konkrete

Në forumin në Sarajevë të Bosnjë dhe Hercegovinës u mblodhën ministrat e jashtëm të Shqipërisë - Ditmir Bushati, të Bosnja dhe Hercegovinës - Igor Cërnadak, të Kosovës - Behgjet Pacolli, të Republikës së Maqedonisë - Nikola Dimitrov, të Serbisë - Ivica..

botuar më 18-03-16 5.08.MD

Kryeministri Borisov u takua me drejtoreshën e ardhshme ekzekutive të Evropolit Katrin de Boll

Luftën me terrorizmin, me trafikun e njerëzve, shpërdorimin me instrumentet e pagesave dhe krimet kompjuterike ka shqyrtuar kryeministri Bojko Borisov gjatë takimit të tij në Sofje me drejtoreshën e ardhshme ekzekutive të Evropolit Katrin de Boll..

rinovuar më 18-03-16 4.48.MD