Pushimi me rastin e Pashkës: i shkurtër, por i leverdishëm për turizmin bullgar

Foto: BGNES

Gjatë festave të tanishme të lidhura me Pashkën, pritet dhe piku i parë i turizmit tek ne, megjithëqë stina e sporteve dimërore pothuajse po përfundon. Rreth 330 mijë bullgarë po bëhen gati të udhëtojnë në ditët festive, prej tyre 280 mijë në Bullgari. Priten dhe rreth 170 mijë të huaj të vizitojnë vendin tonë.

Sivjet Pashka e krishterë është më herët gjatë muajit prill dhe bie në një kohë pak më të ftohtë. Kjo është mirë për vendpushimet tona dimërore dhe jo dhe kaq – për ato detare, me qenë se ato janë në një pozicion më të mirë në fund të muajit prill – komentoi Rumen Draganov, drejtor i Institutit për Analiza  dhe Vlerësime në Turizëm. Por, vendpushimet tona detare kanë mundësi  të kompensojnë me qendrat e veta gjithnjë e më të zhvilluara për SPA dhe wellness. Rreth 40 hotele do të punojnë në det. Turizmi ynë propozon paketa me shërbime me çmime të leverdishme. Turistët bullgarë mund ti kalojnë këto 4 ditë të pushimit në vend kundrejt 295 leva për njeri /150 euro/.

Rreth 60 mijë nga klientët e huaj pritet të jenë rumunë, të cilët e zgjedhin rajonin verior të Detit të Zi. “Këta janë turistë, të cilët tanimë disa vite me radhë në periudhën e Pashkës  vizitojnë komplekset tona me hotele të kategorisë së lartë. Iu pëlqen produkti, si dhe përkatësia çmim-cilësi, dhe prandaj ata janë kthyer në miqtë tanë lujal“ – thekson profesori Stojan Marinov – anëtar i Këshillit Drejtues të Dhomës së Turizmit të qytetit Varna.

Më shumë nga rubrika

Rajoni turistik “Juzhno Çernomorie” tashmë është fakt

Kryetarët e 12 komunave nga regjioni i qytetit Burgas u bashkuan rreth krijimit të grupit turistik, i cili të ndihmojë zhvillimin e turizmit në regjion. Puna rreth krijimit të rajonit “Juzhno Çernomorie” filloi gjatë vitit 2016, si përgjigje e idesë..

botuar më 18-04-22 10.15.PD

Hapet Ekspozita Ndërkombëtare “Turizmi Kulturor” në qytetin Veliko Tërnovo

Nga 19 deri më 21 prill të këtij viti qyteti Veliko Tërnovo është organizator i ekspozitës ndërkombëtare për turizëm kulturor. Edicioni i sivjetshëm i 15-të i kësaj veprimtarie tradicionale për këtë vendbanim, do të mbahet në Pallatin e Kulturës..

botuar më 18-04-18 1.22.MD

Turistët mund të përdorin udhërrëfyesit e rinj audio për ekskursionet e tyre në Bullgari

Bullgaria tërheq gjithnjë e më shumë turistë të huaj, falë kompanive për fluturime me tarifa të ulëta dhe Sofja, e cila para pak kohe ishte e panjohur për të huajte, bëhet gjithnjë më e arritshme për turistët. Njerëz të rinj me çanta mbi shpinat..

botuar më 18-04-17 3.59.MD