25 vjet pas zbulimit të mbeturinave të vlershme të kompleksit të lashtë arkitekturor Ostrusha

Foto: BGNES

Para 25 vitesh – më 13 prill 1993, ekipi i arkeologut Georgi Kitov zbuloi kamerën qendrore të kompleksit të kultit nën kodërvarrin Ostrusha afër qytetit Shipka – një prej arritjeve më të mëdha arkitekturore në Luginën e Mbretërve Trakë.Kompleksi është që nga koha e qytetit të lashtë Sevtopolis – IV – III para Krishtit dhe i ka zbatuar funksionet e veta deri në fund të shekullit të IV pas Krishtit.

Në një sipërfaqe prej 100 metrash katrorë janë dislokuar pesë dhoma katërkëndëshe dhe akoma një të rrumbullakët, të bëra prej blloqesh të ngurta. Varreza është ndërtuar prej 2 blloqesh të ngurta me peshë të përgjithshme 60 tonë. Në ornamentet e gdhendura me mjeshtëri të madhe në tavan mund të shihen portrete njerëzish, figura kafshësh dhe ornamente bimore. Në varrezë – një prej më të mëdhave në Luginën e Mbretërve Trakë, ka mbeturina unikale në mbarë historinë botërore, thonë arkeologët. Në kodërvarrin Ostrusha janë zbuluar një skelet kali, armë, një kanë prej argjendi, zbukurime të argjendta për kuajt, monedha të Filip II – Mbretit të Maqedonisë, enë prej qeramike dhe sende të tjera me vlerë të lartë artistike. 

Më shumë nga rubrika

Kisha-monument “Shën Andreu i Parëthirruri” në Sofje ruan kujtimin e ushtarëve vullnetarë të Bullgarisë

“ Ajo është e vetme jo vetëm në Sofje, por dhe në dioqezën e Sofjes ”, e fillon tregimin e vet për kishën “Shën Andreu i Parëthirruri “ ati Stiljan Tabakov, i cili shërben në të. Shumë të pakta janë dioqezat në Kishën ortodokse Bullgare, në të..

botuar më 18-11-30 2.23.MD

Një legjendë e forcave detare vazhdon jetën e vet

Nëndetësja e fundit ushtarake bullgare “Sllava” (“Lavdia”) mund të fillojë jetën e saj të re si muze e flotës nëndetëse. Tashmë 7 vjet ajo ndodhet në portin e qytetit Varna dhe pret ndonjë vendimi për fatin e saj të mëtejshëm. Me kalimin e kohës..

botuar më 18-11-30 1.10.MD

99 vjet nga nënshkrimi i Traktatit të Neuilly-sur-Seine

Sot mbushen 99 vjet nga nënshkrimi i Traktatit të Neuilly-sur-Seine. Ai iu imponua Bullgarisë pas disfatës së saj në Luftën e Parë Botërore. Traktati u nënshkrua më 27 nëntor 1918 në komunën franceze në perëndimit të Parisit Neuilly-sur-Seine nga..

botuar më 18-11-27 1.33.MD