Fotografi Nikolla Mihov përpiqet të kuptojë se pse Mona Liza u bë “yll” i selfi-manisë

Foto: Nikolla Mihov

Një selfi me Mona Lizën është hiti ndër turistët botërorë, të cilët vizitojnë muzeun Luver të Parisit dhe magjepsen nga buzëqeshja enigmatike e kryeveprës së Leonardos. Para disa dekadash reaksionet ishin thjesht një shikim më i thelluar, por sot mania për selfi me kryeveprën e piktorit të madh po përhapet gjithnjë e më shumë. Fotografi Nikolla Mihov, i cili banon dhe punon në Sofje dhe Paris, i ka kushtuar 4 vjet prej punës së vet kësaj manie.

Turistët po bëhen gjithnjë e më të ekzaltuar, ndryshon pamja e tyre – evropianë, amerikanë dhe kohët e fundit – aziatikë, gjë që ndoshta është një pasqyrim i kontekstit ekonomik. Për këtë projekt po frymëzohem nga estetika e kuadrove të turistëve. Në çdo një prej fotografive mund të shihen pjesë këmbe, dore, veshi dhe kjo është pjesë e atmosferës së tërësishme” – thotë fotografi Nikolla Mihov.

Ekspozita “Liza ime” mund të shihet deri më 2 maj në galerinë Synthesis në Sofje.

Më shumë nga rubrika

Program i pasur kulturor e muzikor në qytetin Pleven gjatë korrikut dhe gushtit

Festa muzikore në skenën e Teatrit Veror “Kajllëka” në qytetin Pleven, organizon Filarmonia e qytetit Pleven gjatë korrikut dhe gushtit. Më 27 korrik Filarmonia e qytetit Ruse do të prezantojë “Perandorinë e Mjuzikëllit”. Mysafirë special të..

botuar më 18-07-21 9.45.PD

Autokinemaja e lëvizshme ishte mysafire e qytetit Sliven

Qyteti Sliven (Bullgari Jugore) ishte mikpritës i projektimeve të filmave në qiell të hapur në stadiumin “Haxhi Dimitër” dhe në parkun “Junak”. Në dy projektime – në orën 21 dhe 23 më 11 korrik autokinemaja prezantoi filma bullgarë, të cilët kohët e fundit..

botuar më 18-07-14 1.10.MD

Ikona nga qyteti Nesebër janë ekspozuar në “Galerinë Tretjakovskaja”

Katër ikona unikale nga qyteti i lashtë bullgar Nesebër janë ekspozuar në Moskë në një nga muzetë më të mëdhenj në botë – “Galeria Tretjakovskaja”. Dy nga ikonat janë të Shën Dhimitrit nga shekulli i 16 dhe i 17, një është e Shën Poliefkt nga..

botuar më 18-07-07 12.40.MD