Një ekspozitë me antika bullgare është në krye të klasifikimit për ekspozitë më të autoritetshme

Foto: BGNES

The Art Newspaper shpalli ekspozitën e Institutit Arkeologjik Kombëtare me Muze pranë Akademisë Bullgare të Shkencave “Ari i parë. Ada tepe: miniera më e lashtë e arit”, ekspozitën më të vizituar me tematikë antike gjatë vitit 2017. Klasifikimi është bërë në bazë të numrit të vizitave në ditë.

Ekspozita me artefakte bullgare, e cila ndjek zhvillimin e metalurgjisë gjatë epokës së bronzit, përpunimin e sendeve prej arit dhe bronzit dhe vendin e tyre në jetën e njerëzve, të cilët kanë jetuar në trojet bullgare, përfshin 333 zbulime të ndryshme – zbukurime dhe enë të arta, sende të bronzta, armë etj.

Ajo u hap për vizituesit e Muzeut të Historisë së Artit /KunsthistorischesMuseum/ në Vjenë në periudhën 7 mars – 25 qershor 2017 dhe tërhoqi 213 553 vizitues. Me ekspozitën bullgare Muzeu për Historinë e Artit në Vjenë doli përpara muzeve prestigjioze si British Museum, Palazzo della Gran Guardia, Neues Museum etj.

Më shumë nga rubrika

Piktorë nga katër shtete bënë 3D-piktura për Botërorin e volejbollit

Tetë piktorë nga katër shtete pikturuan vizatime 3D kushtuara Kampionatit Botëror të volejbollit. Ndeshjet e grupit “B” të kampionatit, në të cilat luajtën skuadrat e Brazilit, Kanadasë, Francës, Egjiptit, Kinës dhe Holandës, u zhvilluan në qytetin..

botuar më 18-09-24 12.10.MD

Kamen Vodeniçarov: Në filmin tonë për Sofjen tregojmë patriotët e vërtetë dhe ndërtimtarët e Bullgarisë bashkëkohore

Dokumentari “105 minuta në Sofje – historia e qytetit” tregon për ngjarje të rëndësishme nga historia tetëmijë-vjeçare të kryeqytetit të sotëm bullgar. Në këtë udhëtim në kohë ka gërmime arkeologjike, zgjidhje të mençura të problemeve urbanistike,..

botuar më 18-09-20 3.22.MD

Kumbimi i festivalit të XIV i Festivalit botëror të filmit vizatimor

Qendra e kongreseve dhe festivaleve në qytetin bregdatar Varnë (Bullgari Verilindore) ishte mikpritëse e edicionit të katërmbëdhjetë të Festivalit botëror të filmit vizatimor. „ Ky është një art aq i lirë, me aq shumë autorë kureshtarë,..

botuar më 18-09-18 4.00.MD