Ministrja Zaharieva: Nuk ka rritje të fluksit të refugjatëve pas goditjeve në Siri

Ministrja Zaharievaа
Foto: BGNES

Në rubrikën e Radios Kombëtare Bullgare “Nedelja 150” (“E diela 150”) Ministrja e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva deklaroi se pas goditjeve të SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Francës kundër Sirisë tani për tani nuk shihet rritje e fluksit të refugjatëve. Ministrja nënvizoi se Bullgaria ka pasur informacion paraprak nga partnerët e saj për goditjet në Siri. Me rastin e sulmit në një mbledhje të jashtëzakonshme ditën e shtunë qeveria bullgare bëri të ditur pozitën e saj zyrtare në një deklaratë të posaçme. Në dokument shënohet se qëllimet e goditjeve kundër pajisjeve të lidhura me prodhimin e armëve kimike janë zgjedhur më vëmendje të madhe, që të mos ketë viktima të pafajshme. Qeveria e trajton këtë operacion ushtarak si një paralajmërim për parandalimin e veprimeve të tilla të paligjshme të regjimit sirian në të ardhmen, por shqetësohet për rritjen eventuale të konfliktit dhe i bëri thirrje regjimit sirian për të ndërprerë të gjitha veprimet lidhur me shkeljen e së drejtës humanitare ndërkombëtare. Ka nevojë për ndërmarrjen e masave për uljen e tensionit, si dhe për sigurimin e ndihmës ndaj viktimave të sulmit kimik në qytetin sirian Duma. Bullgaria shpreh përkrahjen e saj për punën e Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike, pret një bashkëpunim aktiv për punën e ekipeve hetuese të Organizatës dhe shpreson që fajtorët për sulmin kimik të zbulohen dhe të marrin përgjegjësinë e vet, thuhet në deklaratën e qeverisë bullgare.

Më shumë nga rubrika

Kreu i Shtetit Rumen Radev: Çmimi Ndërkombëtar i Dukës së Edinburgut zhvillon të rinj të përgjegjshëm për të ardhmen

Shtatë të rinj bullgarë morën nga Presidenti Radev distinktivë të artë dhe certifikata prej Çmimit Ndërkombëtar të Dukës së Edinburgut. Dekorata dorëzohet për zhvillim të personalitetit dhe arritje. Çmimi ka tri nivele – bronz, argjend dhe ar. Në çdo..

botuar më 18-09-21 7.15.MD

Bojko Borisov: Bullgaria do të lehtësojë eksportin e armës pneumatike dhe të gjuetisë

Shteti do të lehtësojë procedurat administrative, të lidhura me prodhimin e armëve pneumatike dhe të gjuetisë. Këtë e tha në Gabrovo Kryeministri Bojko Borisov në hapjen e një prodhimi të ri në uzinën për komponentë për armë sportive dhe të gjuetisë të..

botuar më 18-09-21 5.26.MD
Çarshia e Samovodenes në Veliko Tërnovo

Veliko Tërnovo na fton në Festivalin e Zejeve Tradicionale

Katër ditë – nga sot deri më 24 shtator, do të vazhdojë Festivali i Zejeve “Nata e Çarshisë së Samovodenes" në kryeqytetin e vjetër bullgar Veliko Tërnovo. Në aktivitet, i cili gërsheton të kaluarën dhe të tanishmen në zejet, traditat, muzikën dhe në..

botuar më 18-09-21 4.27.MD