Takimet e kryeministrit bullgar në Prishtinë

Foto: BGNES

Rruga e vetme e Kosovës është drejt anëtarësimit në BE dhe NATO, shpalli presidenti i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi para gazetarëve pas takimit të tij me kryeministrin bullgar Bojko Borisov. Kryeministri bullgar është për një vizitë pune njëditore në Prishtinë. Thaçi nënvizoi se vizita e Bojko Borisovit në kryeqytetin kosovar është vizita e liderit të një shteti mik. Ai e falënderoi kryeministrin bullgar për vëmendjen e treguar ndaj vendit të tij dhe për këtë se takimet e zhvilluara në Prishtinë do të kontribuojnë për marrëdhëniet e mira në regjion. “Bashkimi Evropian do të jetë i plotë vetëm atëherë kur Kosova dhe e tërë Evropa Juglindore të jenë pjesë e tij. Kjo nënkupton jo vetëm paqe e stabilitet, por edhe ngritje të mirëqenies së gjithmbarshme”, tha Hashim Thaçi.

“Me presidentin Vuçiç keni marrë mbi vete këtë barë të rënde, por duhet ta vazhdoni këtë rrugëtim” – nënvizoi Borisovi.

Kryeministrat e Bullgarisë dhe Kosovës Bojko Borisov dhe Ramush Haradinaj diskutuan zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe dhe domosdoshmërinë për fqinjësi të mirë në regjion, si një parakusht i rëndësishëm për qëndrueshmërinë dhe prosperitetin e Ballkanit. Takimi i dy homologëve u zhvillua në Prishtinë në kuadrin e vizitës atje të kryeministrit bullgar, informuan nga Zyra për mediat e Këshillit të Ministrave.Më shumë nga rubrika

Kreu i Shtetit Rumen Radev: Çmimi Ndërkombëtar i Dukës së Edinburgut zhvillon të rinj të përgjegjshëm për të ardhmen

Shtatë të rinj bullgarë morën nga Presidenti Radev distinktivë të artë dhe certifikata prej Çmimit Ndërkombëtar të Dukës së Edinburgut. Dekorata dorëzohet për zhvillim të personalitetit dhe arritje. Çmimi ka tri nivele – bronz, argjend dhe ar. Në çdo..

botuar më 18-09-21 7.15.MD

Bojko Borisov: Bullgaria do të lehtësojë eksportin e armës pneumatike dhe të gjuetisë

Shteti do të lehtësojë procedurat administrative, të lidhura me prodhimin e armëve pneumatike dhe të gjuetisë. Këtë e tha në Gabrovo Kryeministri Bojko Borisov në hapjen e një prodhimi të ri në uzinën për komponentë për armë sportive dhe të gjuetisë të..

botuar më 18-09-21 5.26.MD
Çarshia e Samovodenes në Veliko Tërnovo

Veliko Tërnovo na fton në Festivalin e Zejeve Tradicionale

Katër ditë – nga sot deri më 24 shtator, do të vazhdojë Festivali i Zejeve “Nata e Çarshisë së Samovodenes" në kryeqytetin e vjetër bullgar Veliko Tërnovo. Në aktivitet, i cili gërsheton të kaluarën dhe të tanishmen në zejet, traditat, muzikën dhe në..

botuar më 18-09-21 4.27.MD