Presidenti Rumen Radev: “më pak armë dhe më shumë dialog”

Presidenti Rumen Radev në Universitetin per Ekonomine Kombetare dhe Nderkombetare ne Sofie
Foto: BGNES

“Thirrja ime është – më pak armë dhe më shumë dialog” – tha presidenti Rumen Radev gjatë ligjëratës së tij të sotme, të mbajtur në Universitetin Ekonomik në Sofje. Këtë e deklaroi në përgjigje të pyetjes së një studenti ,të lidhur me operacionin ushtarak të SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Francës në Siri.

Ky operacion tregon se OKB-ja ka gjithnjë e më pak ndikim mbi proceset politike në botë, por në të njëjtën kohë askush nuk mund ta zëvendësojë këtë organizatë në marrëdhëniet ndërkombëtare. Kështu rreziku për botën shtohet, në vend që të ulet, komentoi Rumen Radevi. Më vonë u bë e qartë se datat e vizitës së tij në Moskë do të jenë 21 dhe 22 maj.

Vizita e presidentit rus në Bullgari deri tani është diskutuar vetëm në mënyrë parimore dhe akoma nuk është folur për periudha konkrete apo data, shpjegoi kreu i shtetit.


Më shumë nga rubrika

Po i vërejmë yjet me skuadrën olimpike bullgare të astronomisë

Në darkën e 21 korrikut ditën e shtunë çdo një i cili ka dëshirë të afrohet deri tek magjia e trupave kozmike, do të mund të takohet me olimpikët bullgar në astronomi dhe drejtues të tyre dhe të zbulojë fshehtësitë e qiellit me ndihmën e një..

botuar më 18-07-20 7.17.MD

Stefan Çapaliku shkruan në Sofje romanin e tij të ri

Shkrimtari shqiptar, dramaturg dhe kritik letrar Stefan Çapaliku është mik i Shtëpisë për letërsi dhe përkthim në Sofje, ku mendon që të përfundojë vëllimin e tretë të romanit të tij të ri “ Secili çmendet simbas mënyrës së vet” . Ai ka lindur..

botuar më 18-07-20 5.51.MD

Bashkëpunimin midis Bullgarisë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim shqyrtuan Bojko Borisovi dhe kryetari i bankës

Po vazhdon bashkëpunimi aktiv   midis Bullgarisë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim për të ndihmuar realizimin e projekteve të infrastrukturës në Ballkan. Ky qe theksi në bisedimet midis kryeministrit Bojko Borisov dhe kryetarit të..

botuar më 18-07-20 5.19.MD