Universiteti i Sofjes renditet në vendin e 855-të në botë

Universiteti i Sofjes
Foto: Ivajllo Mihajllov

Universiteti i Sofjes “Shën Kliment i Ohrit” zë vendin e 855-të në Klasifikimin e arritjeve akademike të universiteteve (URAP) për vitin 2017/2018, informuan nga Zyra për mediat e universitetit. 

Sistemi i klasifikimit URAP mbledh të dhënat e 4000 shkollave të larta dhe vlerëson arritjet e tyre akademike me fokus mbi veprimtarinë shkencore të universiteteve. Ai klasifikon 2500 universitetet më të mira në botë.

Universiteti i Sofjes është në vendin e 363-të në Evropë prej 835 universiteteve evropianë.


Më shumë nga rubrika

Aleksandër Manolev

Do të krijohet një qendër trajnuese bullgaro-egjiptiane

Statistika tregon një tendencë pozitive në marrëdhëniet tregtare midis Bullgarisë dhe Egjiptit me rritje të dhjetëfishtë të eksportit bullgar nga viti 2007 deri në vitin 2017. Këtë e tha zëvendës ministri i ekonomisë Aleksandër Manolev në Kajro, ku u hap..

botuar më 19-03-26 6.39.MD

Shell fillon kërkimin e naftës dhe gazit pranë qytetit bregdetar Burgas

Shell fillon eksplorime për naftë dhe gaz natyror në bllokun “Han Kubrat” më 1 prill të këtij viti. Këtë e njoftuan nga kompania. Kërkimi i naftës dhe gazit do të realizohet në një thellësi nga 1300 metra nën nivelin detar në largësi 80 kilometra nga..

botuar më 19-03-26 5.16.MD

Rumen Radev: Sofja dhe Kajro janë aleate në luftimin e terrorizmit

Në kuadrin e vizitës zyrtare në Republikën Arabe të Egjiptit presidenti Rumen Radev zhvilloi bisedime me homologun e tij egjiptian Abdell Fatah As Sisi. Të dy presidentët diskutuan luftën me terrorizmin, krimin e organizuar, radikalizmin dhe migracionin..

botuar më 19-03-26 4.27.MD