Takimi vjetori i Forumit bullgar të liderëve të biznesit me qeveritarët dhe ambasadorët

Foto: BTA

Forumi bullgar i liderëve të biznesit zhvilloi në Sofje takimin e tij tradicional me ambasadorët e huaj dhe me përfaqësues të pushtetit ekzekutiv, informuan nga organizata.

Diskutimi me moto “Njerëzit dhe prosperiteti i Bullgarisë” u zhvillua nën patronazhin e Ministres së punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva dhe në partneritet me ambasadën e Izraelit në Sofje.

Mysafirët e ngjarjes ishin menaxherët e lartë të 30 kompanive, përfaqësuesit e sektorit joqeveritar dhe diplomatët e 20 shteteve.


Më shumë nga rubrika

Aleksandër Manolev

Do të krijohet një qendër trajnuese bullgaro-egjiptiane

Statistika tregon një tendencë pozitive në marrëdhëniet tregtare midis Bullgarisë dhe Egjiptit me rritje të dhjetëfishtë të eksportit bullgar nga viti 2007 deri në vitin 2017. Këtë e tha zëvendës ministri i ekonomisë Aleksandër Manolev në Kajro, ku u hap..

botuar më 19-03-26 6.39.MD

Shell fillon kërkimin e naftës dhe gazit pranë qytetit bregdetar Burgas

Shell fillon eksplorime për naftë dhe gaz natyror në bllokun “Han Kubrat” më 1 prill të këtij viti. Këtë e njoftuan nga kompania. Kërkimi i naftës dhe gazit do të realizohet në një thellësi nga 1300 metra nën nivelin detar në largësi 80 kilometra nga..

botuar më 19-03-26 5.16.MD

Rumen Radev: Sofja dhe Kajro janë aleate në luftimin e terrorizmit

Në kuadrin e vizitës zyrtare në Republikën Arabe të Egjiptit presidenti Rumen Radev zhvilloi bisedime me homologun e tij egjiptian Abdell Fatah As Sisi. Të dy presidentët diskutuan luftën me terrorizmin, krimin e organizuar, radikalizmin dhe migracionin..

botuar më 19-03-26 4.27.MD