Mbajtësi i ri i Kupës së Bullgarisë është “Sllavija”

Pas një ndeshjeje dramatike në stadiumin kombëtar “Vasill Levski” në Sofje klubi i futbollit “Sllavija” mposhti “Levski”-n me rezultat 4:2 dhe kështu fitoi Kupën e Bullgarisë. Në 90 minutat e ndeshjes dhe në vazhdimet deri në minutën e 120-të rezultati ishte i barabartë – 0:0. Pas ekzekutimit të penalltive “Sllavija” fitoi trofeun për herë të parë që prej 22 viteve. Por për tërë historinë e këtij klubi të kryeqytetit fitorja e djeshme e kampionatit kombëtar është ajo e tetë.

Kirill Kirov me medalje të artë në turneun e qitjes sportive për skuadra të përziera në Buenos Aires

Bullgari Kirill Kirov në një skuadër me gjermanen Vanessa Seeger fitoi medaljen e artë në disiplinën qitje me pistoletë në 10 metra te skuadrat e përziera të turneut të qitjes sportive në Lojërat Rinore Olimpike në Buenos Aires. Kirov dhe Seeger..

botuar më 18-10-12 6.50.MD

Elizabet Paisieva – “vajza e artë” realizon ëndrrat e veta në Paris

Që kur ishte fëmijë ajo fotografohej me medaljet e kampionit olimpik të kërcimit të trefishtë Hristo Markov dhe ëndërronte të kalojë rrugën e tij të suksesshme sportive. Një nga autorët e saj të preferuar ishte Aleksandër Dyma, në sajë të veprave..

botuar më 18-10-11 12.23.MD

Bullgaret përfunduan pjesëmarrjen e vet në kampionatin botëror në volejboll me fitore mbi Azerbajxhanin

Skuadra kombëtare e grave e Bullgarisë në volejboll përfundoi pjesëmarrjen e vet në kampionatin botëror me fitore mbi Azerbajxhanin me 3:0 sete  (25:19, 25:20, 25:20). Në këtë mënyrë aktivi i bullgareve   në kampionatin botëror doli në katër fitore..