Kriza financiare e bëri Bankën Qendrore Evropiane më të vëmendshme sa i përket zgjerimit të eurozonës

Foto: ecb.europa.eu

Bullgaria i ka zbatuar të gjitha kriteret që të hyjë në “sallën e pritjes” të eurozonës, por nuk duhet të kemi pritje jorealiste, deklaroi para Radios Kombëtare Bullgare Kryetari i Asociacionit të Bankave te ne Petër Andronov.

Ai shtoi se sistemi bankar bullgar është në gjendje të mirë dhe i përdor këto disa vite të rritjes, që të zmadhojë kapitalin e vet. Sipas tij jo të gjitha vendet anëtare të eurozonës kanë pasur sistem të qëndrueshëm bankar, kur e kanë pranuar valutën unike evropiane. Por sot, për shkak të mësimit të hidhur nga kriza financiare, Banka Qendrore Evropiane është shumë e vëmendshme sa i përket zgjerimit të eurozonës. Andronov parashikon se pas hyrjes së Bullgarisë në eurozonë nuk do t’i humbasim kursimet që i kemi në leva, sepse do ta ruajmë kursin e fiksuar valutor. Ai përjashtoi mundësinë e rritjes së madhe të çmimeve, sepse inflacioni nuk do të jetë serioz.

Më shumë nga rubrika
Spas Rusev dhe Elvin Guri

Ekspansioni bullgar i telekomunikacioneve në Ballkan

Shoqëria e aksionarit kryesor të Kompanisë Bullgare të Telekomunikacioneve (BTK) Spas Rusev dhe e afaristit shqiptaro-bullgar Elvin Guri blen “Telekom Albania”. Lajmin e bëri të ditur zyrtarisht pronari gjerman i operatorit të telefonisë së lëvizshme..

botuar më 19-01-17 2.44.MD
Снимки: БГНЕС

Bullgarët me të ardhura të ulëta harxhojnë 44 për qind prej të ardhurave të tyre për të ngrënë

Që nga data 1 janar në Bullgari hyri në fuqi rritja prej 10 për qind të pagave në sferën buxhetore. Mirëpo, sipas të dhënave të fundit të Institutit Kombëtar të Statistikave, cituar nga gazeta “Trud”, vetëm 11.3 për qind prej popullsisë së..

botuar më 19-01-16 2.32.MD
Стамен Янев

Pritje të guximshme për investimet gjatë vitit 2019

Duke komentuar para Radios Kombëtare Bullgare pritjet për investimet gjatë vitit 2019 drejtori ekzekutiv i Agjencisë për Investimet Stamen Janev deklaroi se në bazë të arritjeve gjatë 2018-ës parashikimet e këtij institucioni qeveritar janë..

botuar më 19-01-08 3.08.MD