Arti “sundon” për një ditë rrugën “Car Samuill” në kryeqytet

Autor:
Perkusionistë të rinj nga Shkolla Muzikore në Sofje

Ditën e shtunë më 12 maj në rrugën “Car Samuill” arti do të jetë në kontakt të pandërprerë me kalimtarët gjatë tërë ditës. Për të dytin vit me radhë fondacioni “Megjithë” e shndërron një prej rrugëve më artistike të Sofjes në hapësirë të lirë për artin. Këtë herë aktivitetet në kuadrin e projektit “Evropa në syrin e të rinjve në art” do t’i kushtohen përvjetorit të 90 të lindjes së prof. Dobri Paliev – themeluesi i shkollës bullgare për perkusione. 

СнимкаVitin e kaluar në qendër të vëmendjes ishte kompozitori Dimitër Nenov, i cili ka banuar afër kësaj rruge, ndërsa tani janë bateritë – na tregon Stefan Xhambazov, kryetari i fondacionit. – E shfrytëzojmë përvjetorin e Dobri Palikovit më tepër si pikënisje, kurse ideja është që të takohen artet dhe të formohet një bashkësi shpirtërore. Pra, kjo pjesë e rrugës (midis “Denkoglu” dhe “Sollunksa”, ku ndodhen disa galeri, atelie, shtëpia e legjendës së operës Boris Hristov, e cila tani është muze, art-shtëpia “Kukujt”, të shndërrohet në hapësirë shpirtërore dhe njerëzit ta konsiderojnë si qendër kulturore dhe jo si një vend, ku thjeshtë kalojnë duke shkuar në shtëpi.

Edmond Demerxhijan me bateritë e tijNë mëngjesin e së shtunës galeritë “Parisi”, “Astri”, “Kontrast” dhe “Intro” do të hapin dyer për vizituesit. Ata do të ekspozojnë piktura të piktorit dhe bateristit Edmond Demirxhian, të Dimo Kolibarovit, të Gredi Assa, të krijuesve të bashkuar me emrin “Bullgaria bashkëkohore”. Kurse galeria “Spacio” do të paraqesë printime në tekstil me “Fusha emocionale”

СнимкаGaleria jonë është e hapur për autorët e rinj bullgarë dhe atje do të paraqesim dizajneren Sofia Djavollova, e cila i ka mbaruar studimet në Firence dhe ka stazh në firmat e mëdha italiane të modës – thotë kujdestarja e galerisë Sillvia Bezuhanova. – Në projektin e saj konceptual ajo i trajton materiet me teknika të reja – pikturon mbi to, i përpunon me bojë, disa prej tyre i vendos në caqe transparente si piktura.

Mirëpo, arti figurativ nuk do të jetë i vetmuar në galeri. Tërë ditën nxënësit e gjimnazit të arteve figurative të kryeqytetit do të rikrijojnë në rrugë temën “Bateritë”, kurse tingulli do të materializohet herën pasdreke me një prej veglave më të përdorura muzikore bullgare.

СнимкаE hapim aktivitetin me ansamblin “Tupan” dhe veprën e Stojan Jankullovit të kompozuar posaçërisht për grupin – thotë udhëheqësja e tij Maria Palieva. – Dhjetë daulltarë nga shkolla muzikore do të interpretojnë një kombinim prej dhjetë vallesh me energji të jashtëzakonshme. Për mendimin tim daullja është simbol i shpirtit bullgar – fuqia e bullgarit ndihet shumë fortë në këto interpretime, kurse emocioni është shumë i madh.

Asen Avramov në atelienë e vet „Njeriu në lëvizje“Disa studentë për aktorë do të marrin pjesë në një performancë në rrugë.

Ata do të interpretojnë Dies irae – një vepër, të cilën e kam kompozuar posaçërisht për ta – shton kompozitorja. – Dhe meqenëse bëhet fjalë për një shou në rrugë, ata do të përdorin si daulle kova, bidonë, varela etj. Përveç kësaj do të interpretojnë një valle ushtarake detare dhe dy këngë nga Rodopet.”

Në një skenë të posaçme do të kenë shfaqje ansambli “Paliev’s Sparkles”, Martian Tabakov, i cili do të luajë në instrumente “të krijuara si skulptura”, sipas fjalëve të organizatorëve, perkusionisti Branko Vëllçev, kurse në fund do të ketë shfaqje bateristi Aleksandër Daniell bashkë me trumbetarin e njohur Rosen Zahariev – Roko.

Martian Tabakov dhe Rosen Zahariev-Roko

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Foto: Diana Cankova dhe въпреки.com

Më shumë nga rubrika
Shkronjat glagolike. Sipas Shën Kirilit shkronja glagolike “A” duhej të ishte në formën e kryqit, sepse ai e konsideronte alfabetin si një vepër të shenjtë.

Alfabeti bullgar – trashëgimi kulturore me vlerë të jashtëzakonshme

Një prej ditëve më të respektuara në kalendarin tonë festiv është 24 maji – Dita e Shkronjave Bullgare, e Alfabetit Bullgar, të krijuar gjatë gjysmës së dytë të shekullit të IX. Kjo ditë na kthen disa shekuj më përpara, duke na rikujtuar për..

botuar më 18-05-24 9.10.PD

Përralla fëmijësh do të botohen në një libër

“Nga fëmijët për fëmijët” është një vëllim me përralla në faqet e të cilit do të udhëtoni deri në qytetin “Abetare”. Udhëtimi është në një kalë, i cili ëndërron për të qenë zebër. Fluturimi është mbi një guaskë breshke dhe mund të bëni pazar në..

botuar më 18-05-23 11.59.PD

Veprimtarët më të talentuar të kulturës morën dekoratën “Shekulli i artë”

Në vigjiljen e festës më të madhe të kulturës bullgare 24 maj Ministria e uulturës, e përfaqësuar nga Ministri Boill Banov, dorëzoi çmimet shtetërore “Shekulli i Artë”. Sipas traditës ceremonia u zhvillua në Galerinë Kombëtare “Pallati” , në..

botuar më 18-05-22 3.13.MD