Antonio Tajani përshëndeti zhvillimin e suksesshëm të Presidencës Bullgare të Këshillit të BE-së

Foto: BGNES

Kryetari i Parlamentit Evropian Antonio Tajani, i cili është në Sofje për Samitin BE-Ballkani Perëndimor, zhvilloi një takim dypalësh me Kryeministrin Bojko Borisov. Kryeministri deklaroi se pret që aderimi i vendeve nga Ballkani Perëndimor në BE të vazhdojë të jetë një politikë me prioritet edhe pas përfundimit të Presidencës Bullgare të Këshillit të BE-së. Kryetari i Parlamentit e përshëndeti Borisovin për zhvillimin e suksesshëm të Presidencës dhe për punën e Bullgarisë për përqendrimin e vëmendjes te Ballkani Perëndimor. Ai e ripohoi angazhimin e Parlamentit Evropian për ta përkrahur perspektivën evropiane të shteteve të këtij regjioni, për ta inkurajuar dialogun mes tyre dhe për zhvillimin e reformave të domosdoshme.

Më shumë nga rubrika

Kryeministri bullgar do të jetë për vizitë në Rusi më 30 maj, bëri të ditur Kremlini

Vizita e Kryeministrit të Bullgarisë Bojko Borisov në Rusi do të mbahet më 30 maj, bëri të ditur TASS, duke u mbështetur te fjalët e Jurij Ushakovit, ndihmësi i Presidentit rus Vladimir Putin. Më 30 maj presim për vizitë pune Kryeministri i Bullgarisë..

botuar më 18-05-23 5.19.MD

Borisov dhe Zaev do të përulen së bashku para varrit të Shën Kirilit në bazilikën “Santa Maria Maggiore”

Kryeministri Bojko Borisov do të jetë për vizitë në Romë më 24 maj dhe në audiencë te Kreu i Kishës Rimokatolike Tërëshenjtëria e tij Papa Fraçesku më 25 maj. Rasti i vizitës është shënimi i 24 majit - Ditës së Shkrimit Sllav dhe Kulturës Bullgare. Për..

botuar më 18-05-23 5.13.MD

Domaini në alfabetin cirilik .ею – gjithnjë e më i njohur

Domaini në alfabetin cirilik .ею po fiton popullaritet gjithnjë e më të madh edhe gjatë vitit të dytë pas krijimit të tij para dy vitesh. Domainet .ею tashmë janë pothuajse 2000, kurse numri i përgjithshëm i damaineve të regjistruara në alfabetin..

botuar më 18-05-23 4.31.MD