Nga Sofja Donald Tusk i dërgoi kritika të ashpra Presidentit amerikan

Foto: BTA

Kryetari i Këshillit Evropian Donald Tusk deklaroi në Sofje se në Samitin BE-Ballkani Perëndimor nesër për herë të parë që prej 15 vitesh liderët e regjionit do të takohen sy më sy me homologët e tyre nga BE-ja. “Duhet të demonstrojmë këtu dhe tani se interesohemi për zhvillimin ekonomik të Ballkanit, sepse kjo është në interes të BE-së dhe qëllimi i samitit në Bullgari është që ta ripohojmë” – tha z. Tusk. Lidhur me taksat doganore kundër prodhuesve evropianë të çelikut dhe aluminit, që gjithashtu është një prej temave të diskutuara në Sofje ai i dërgoi kritika të ashpra Presidentit amerikan Donald Trump. Duke theksuar se një prej motiveve të SHBA-së për të bërë këtë hap është siguria e tyre kombëtare, Tusk komentoi se është absurd që Presidenti amerikan ta konsiderojë Bashkimin Evropian si armik.

Më shumë nga rubrika

Kryeministri bullgar do të jetë për vizitë në Rusi më 30 maj, bëri të ditur Kremlini

Vizita e Kryeministrit të Bullgarisë Bojko Borisov në Rusi do të mbahet më 30 maj, bëri të ditur TASS, duke u mbështetur te fjalët e Jurij Ushakovit, ndihmësi i Presidentit rus Vladimir Putin. Më 30 maj presim për vizitë pune Kryeministri i Bullgarisë..

botuar më 18-05-23 5.19.MD

Borisov dhe Zaev do të përulen së bashku para varrit të Shën Kirilit në bazilikën “Santa Maria Maggiore”

Kryeministri Bojko Borisov do të jetë për vizitë në Romë më 24 maj dhe në audiencë te Kreu i Kishës Rimokatolike Tërëshenjtëria e tij Papa Fraçesku më 25 maj. Rasti i vizitës është shënimi i 24 majit - Ditës së Shkrimit Sllav dhe Kulturës Bullgare. Për..

botuar më 18-05-23 5.13.MD

Domaini në alfabetin cirilik .ею – gjithnjë e më i njohur

Domaini në alfabetin cirilik .ею po fiton popullaritet gjithnjë e më të madh edhe gjatë vitit të dytë pas krijimit të tij para dy vitesh. Domainet .ею tashmë janë pothuajse 2000, kurse numri i përgjithshëm i damaineve të regjistruara në alfabetin..

botuar më 18-05-23 4.31.MD