Studiuesit e Antarktidës paraqitën arritjet e tyre në Pragë

Foto: BGNES

Instituti Kulturor Bullgar në Pragë dhe Instituti Antarktik Bullgar në partneritet me Fondacionin Antarktik Çek paraqitën projektin “Antarktida – dashuria e akullt”. Ai u është kushtuar 25 ekspeditave antarktike bullgare.

Prof. Hristo Pimpirev e njohu auditorin me disa histori interesante nga libri i tij në dy gjuhë (në bullgarisht dhe anglisht) “Antarktida – Jugu i ftohtë”. Ai tregon për punën e vet të përditshme dhe për punën e shkencëtarëve bullgarë në ishullin Livingston. Gergana Llapteva, pjesëmarrëse në shtatë ekspedita antarktike, paraqiti almanakun “Toka e panjohur jugore” – “Terra Australis Incognita”, ku janë botuar shumica e hartave gjeografike të Antarktidës që nga Mesjeta e deri më sot.

Në aktivitet ishin të pranishëm Tanja Asenova – sekretare në Ambasadën bullgare në Pragë, si dhe prof. Dushan Jamni – drejtor i Fondacionit Antarktik Çek. Prof. Pimpirev u dorëzoi çmime të posaçme studentëve të shquar bullgar në lëmin e gjuhës bullgare, të cilët bëjnë studime në Universitetin e Karlit në Pragë dhe në Universitetin e Masarikut në Brno. Ekspozita kushtuar temave të projektit mund të shikohet deri në fund të muajit qershor në godinën e Institutit Kulturor Bullgar në Pragë.

Më shumë nga rubrika
Снимка: архив

Ambientalistët alarmojnë për katastrofën e mundshme ekologjike në kufirin mes Bullgarisë dhe Serbisë

Shkatërrimi i natyrës dhe resurseve të saj në emër të interesave private është një problem, i cili prej vitesh shqetëson njerëzit në të dyja anët e kufirit bullgaro-serb. Përfaqësuesit e organizatave ekologjike dhe qytetarët e të dyja shteteve..

botuar më 19-01-18 5.07.MD

Kuajt – një ëndërr fëmijërore e realizuar e Musfata Suljemanit

Mustafa Sulejmani nga fshati Zagoriçe afër qytetit Shumen të Bullgarisë Verilindore është prodhues shumëvjeçar bujqësor, përpunon 8 mijë dynymë toke, rrit kryesisht grurë, elb, misër, luledielli, jonxhë dhe tërshërë, rreth 1000 dele dhe 500..

botuar më 19-01-18 2.55.MD
Снимки: БТА и БГНЕС

Integrimi i romëve në Bullgari mbetet problem i hapur pavarësisht nga përpjekjet në vazhdim të disa dekadave

Gjatë ditëve të fundit ndaj mosmarrëveshjeve rreth ndërtimit të rrugëve, blerjes së avionëve të rinj asgjësues etj, në qendër të vëmendjes publike u shtua një skandal i lidhur me romët. Përsëri në vigjiljen e zgjedhjeve, sikur për të pohuar..

botuar më 19-01-16 2.08.MD