Në Ohio të SHBA-së zhvillohet një festival për nder të MacGahanit, i cili ka bërë shumë për çlirimin e Bullgarisë nga robëria osmane

Foto: arkiv

Për të 40-in vit me radhë në New Lexington, një qytet i vogël në zemrën e shtetit Ohio të SHBA-së, zhvillohet një festival për nder të gazetarit të madh amerikan Januarius MacGahan, i cili ka kontribuuar shumë për çlirimin e Bullgarisë nga zgjedha pesëshekullore turke dhe e ka dhënë jetën e vet për këtë kauzë.

Ai e ka filluar karrierën e vet si korrespondent ushtarak në Francë. Në vitin 1876 Januarius MacGahan shkroi për gazetën e Londrës “Daily News” një sërë reportazhesh nga Bullgaria pas shuarjes së Kryengritjes së Prillit. Ai e vizitoi qytetin Batak, ku u krye një prej masakrave më të mëdha të banorëve civilë. Gazetari publikoi një artikull tronditës për fatin tragjik të heroinës bullgare Rajna Knjagjinja, të torturuar nga robëruesit. Publikimet e tij e tronditën tërë botën, kryesisht Britaninë e Madhe, ku qeveria e mirëmbante tërësinë e Perandorisë Osmane, por opinioni publik e përkrahu kauzën bullgare. Gjatë Luftës Çlirimtare Ruso-Turke MacGahan përsëri ishte ekspert ushtarak. Ai shkruante për mbrojtjen heroike të Grykës së Malit të Shipkës nga rusët dhe bullgarët, ku ishte kulmi i luftës. Ai arriti deri në Stambollin e sotëm dhe u bë viktimë e epidemisë së tifos, një sëmundje që ishte përhapur në ushtrinë fituese ruse.

Festivali i parë për nder të Makgahanit u organizua me rastin e përvjetorit të 100 të vdekjes së tij në vitin 1978. Deri atëherë gazetari  ishte pak i njohur në qytetin e tij të lindjes, megjithëse në autostradën para qytetit është vendosur mbishkrimi “Afër është vendlindja e Makgahanit, luftëtar për çlirimin e Bullgarisë.” Para 40 vitesh një grup amerikanësh me origjinë bullgare, banorë të Clevelandit ndërmorën iniciativën dhe arritën të marrin përkrahjen e shoqërisë vendase për organizimin e një festivali vjetor në kujtim të gazetarit. Ambasadori i Republikës së Bullgarisë në SHBA Tihomir Stojçev ishte mysafir nderi në këtë edicion jubilar të festivalit.

Më shumë nga rubrika

141 vjet pas Epopesë së Shipkës bullgarët duan të mësohen nga historia e tyre

Monumenti i Lirisë, (i njohur si “Monumenti i Shipkës) është një skulpturë monumentale në majën Shën Nikolla në malin Stara Pllanina, i ngritur në vendin ku u mbajt e ashtuquajtura Beteja e Shipkës e cila ishte vendimtare për përfundimin e..

botuar më 18-08-20 4.06.MD

Vazhdojnë kërkimet arkeologjike në kodrën Trapezica në Veliko Tërnovo

Tri ekipe të arkeologëve fillojnë gërmime te kalaja Trapezica në qytetin Veliko Tënovo (kryeqyteti mesjetar bullgar). Financimi i siguruar nga Ministria e kulturës për këtë qëllim është 38 mijë leva. Profesori Konstantin Totev nga filiali i..

botuar më 18-08-18 12.25.MD

Nëpër të fshehtat e lagjes së Sofjes “Llozenec”

"Disa e krahasojnë me Montmartre të Parisit, kurse mua më ngjan më shumë me lagjen e Pragës “Mala Strana”. Në qoftë se ndonjë do që t’i tregojë një të huaji në Sofje historinë e artit bullgar,  si dhe të letërsisë që nga fillimi i shekullit të..

botuar më 18-08-18 11.35.PD