Filloi festivali “Teatri Botëror në Sofje”

Foto: worldtheatreinsofia.wordpress.com

Filloi edicioni 12 i festivalit “Teatri Botëror në Sofje”. Sivjet janë parashikuar spektakle nga Gjermania, Franca, Italia, Çekia, Rusia dhe Britania e Madhe.

Festivali u hap me pjesën “Hakanai” – një 3D udhëtim midis imagjinatës dhe realitetit. Në japonisht hakanai do të thotë “të përkohshëm, “të kalueshëm”. Koreografia interpretohet në një kub të posaçëm, i cili shndërrohet në një mjedis të imazheve të lëvizshme, të krijuara në kohë reale në dialog midis lëvizjes së trupit të njeriut, muzikës dhe teknologjive digjitale.

“Teatri botëror në Sofje” sivjet e vë theksin mbi paraqitjen e ndryshme të teatrit dramatik. Zhvillimi i teknologjive të reja, si projektime satelitore dhe online streaming, siguron akses te disa shfaqje “të palëvizshme”. Në saje të këtyre teknologjive shikuesit bullgarë në Sofje dhe Varna do të mund të shohin një prej shfaqjeve më të mira teatrale gjatë tri stinëve të fundit – një lexim origjinal të pjesës klasike të Çehovit “Tri motra” me regji të Timofej Kuljabinit, që është quajtur “vunderkindi i teatrit të ri rus”.

“Teatri botëror në Sofje” është pjesë e Kalendarit të Aktiviteteve Kulturore të Bashkisë së Kryeqytetit të vitit 2018.
Më shumë nga rubrika

Pika e kryqëzimit midis artit dhe reklamës i shkatërron barrierat në komunikacion

Bota sot lëviz përpara e udhëhequr nga teknologjitë digjitale dhe informative, kurse komunikimi luan rol kyç në zhvillimin dhe suksesin e çdo një veprimtarie. Prandaj një festival i ri bullgar do të kërkojë pikën e kryqëzimit midis reklamës dhe artit..

botuar më 18-06-19 12.40.MD

Më 18 qershor shkrimtarja e njohur amerikane Elizabeth Kostova do të promovojë romanin e vet “Toka e hijeve” në qytetin Varna

Shkrimtarja amerikane me famë botërore Elizabeth Kostova do të prezantojë historinë e saj të radhës që ka lidhje me Bullgarinë. Romani i saj i parë “Historiani” gjatë vitit 2005 ishte ndër librat më të shitur në klasifikimin e “New York Times”. Është një..

botuar më 18-06-17 8.35.PD

Në galerinë “Klasika” organizohet një ankand pikturash të piktorëve me famë botërore

Piktura që kushtojnë milionë euro janë ekspozuar në galerinë-muze “Klasika” në Sofje deri në fund të qershorit. Vetëm kryevepra e Henri de Toulouse-Lautrec “ Gruaja mace” është me vlerë mbi 300 mijë euro, thotë dr. Georgi Genov. Ai ka paguar një pasuri..

botuar më 18-06-16 9.25.PD