Bullgaria dhe Serbia kanë shans të vërtetë të ndërtojnë një PKK të re mes qarqeve Montana dhe Pirot

Foto: arkiv

Ambasadori i Serbisë në Bullgari Vladimir Çurgus dhe udhëheqësi i Përfaqësisë së Komisionit Evropian tek ne Ognjan Zllatev shpallën se ka shans të vërtetë për ndërtimin e një pike të re të kontrollit kufitar ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë, e cila do t’i lidhë qarqet Montana (në Bullgari) dhe Pirot (në Serbi). Kështu distanca mes Bullgarisë Veriperëndimore dhe Serbisë Verilindore do të shkurtohet shumë.

Ishte diskutuar këtë se para 5 vjetësh numri i bullgarëve që kanë udhëtuar deri në Serbi ka qenë 40 mijë veta, kurse ai i serbëve, të cilët kanë vizituar Bullgarinë – 70 mijë veta. Për vitin e kaluar shifrat përkatëse janë 420 000 dhe 500 000. Pika e re kufitare do të ndërtohet me financimin evropian të parashikuar për zhvillimin e konektivitetit të rajonit.


Më shumë nga rubrika

Borisov: Rusia duhet t’i lirojë marinarët ukrainas

Në mbledhjen e Këshillit Evropian në Bruksel Bullgaria ka shprehur pozitën e saj se Rusia duhet t’i lirojë marinarët ukrainas, të cilët ishin ndalur pas incidentin me luftanijet në Ngushticën Kerç të Detit të Zi. Kryeministri Borisoi deklaroi..

rinovuar më 18-12-14 7.36.MD

Zëvendës sekretari i shtetit i ShBA-së Xhon Sëlivan tha, se diversifikimi energjetik i Bullgarisë është me rëndësi

Nga pikëpamja e ShBA-së diversifikimi energjetik i Bullgarisë është me rëndësi për të rritur sigurinë kombëtare dhe të mos jetë vendi në varësi të një burimi. Këtë e tha zëvendës sekretari i shtetit i ShBA-së Xhon Sëlivan në Këshillin e Ministrave pas..

botuar më 18-12-14 6.02.MD
Presidenti Rumen Radev

Presidenti bullgar do të bëjë vizitë zyrtare në Jordani

Nga 15 deri më 17 dhjetor Presidenti Rumen Radev do të jetë për vizitë zyrtare në Mbretërinë Hashemite të Jordanisë me ftesë të mbretit Abdulla II bin al-Husejn. Në pallatin mbretëror në kryeqytetin Aman presidenti bullgar Rumen Radev dhe bashkëshortja e..

botuar më 18-12-14 5.16.MD