Opera e Sofjes me premiera të mjuzikëllit me këngë të preferuara të formacionit ABBA

СнимкаMë 18 korrik në Operën e Sofjes do të jetë premiera e mjuzikëllit “Mamma Mia!”

Libreti tregon për një nuse, e cila para dasmës së shumëpritur përpiqet të zbulojë të atin. Subjekti është herë dramatik, herë komik.

Në të gërshetohen këngë të grupit të njohur suedez ABBA si “Dancing Queen”, “Money, Money, Money”, “SOS”, “Chiquitita”, “Mamma Mia”, “Knowing Me, Knowing You” të gjitha ato të njohura të disa brezave bullgarë.

Më shumë nga rubrika

Profesoresha Zheni Zaharieva është mbajtëse e re e Urdhrit Shtetëror të Lindjes së Diellit të qeverisë japoneze

Më 3 nëntor, kur në Japoni u shënua Dita e Kulturës, qeveria e vendit lajmëroi emrat e 135 shtetasve të huaj të dekoruar me urdhra shtetërorë. Ndër ta është edhe profesoresha bullgare e pianos Zheni Zaharieva. Urdhri shtetëror i Lindjes së..

botuar më 18-11-18 10.10.PD

Piktori Andrej Daniell prezanton vepra të krijuara gjatë qëndrimit të tij të fundit në Paris

Në Galerinë “Njuans” mund të shihen 14 tablo të paprezantuara të piktorit Andrej Daniell. Ekspozita titullohet “Vende për takime”. Nëpërmjet veprave autori prezanton hapësira të imagjinuara dhe konkrete, të cilat mund të shikojmë ose të..

botuar më 18-11-17 10.40.PD

Nata Evropiane e Teatrit kthehet në një takim global me emrat e mëdhenj bullgarë të teatrit, operës dhe muzikës

Vitin e dhjetë me radhë më 17 nëntor në 12 shtete shënohet Nata Evropiane e Teatrit. Që prej disa vitesh Bullgaria gjithashtu është pjesë e kësaj nisme kulturore ndërkombëtare dhe aktivitetet kushtuara natës fitojnë një popullaritet gjithnjë e më të..

botuar më 18-11-17 8.45.PD