Ikona nga qyteti Nesebër janë ekspozuar në “Galerinë Tretjakovskaja”

Katër ikona unikale nga qyteti i lashtë bullgar Nesebër janë ekspozuar në Moskë në një nga muzetë më të mëdhenj në botë – “Galeria Tretjakovskaja”.

Dy nga ikonat janë të Shën Dhimitrit nga shekulli i 16 dhe i 17, një është e Shën Poliefkt nga shekulli i 15, kurse tjetra është e Shën Galinës nga viti 1809. Eksponatet janë pjesë nga ekspozita prestigjioze “Kryeveprat e artit kishtar bullgar” dhe do të tregohen në galeri deri në fillimin e muajit shtator.

Ekspertët rus të artit nënvizojnë se në qendrën e pjesës më të madhe të traditave ortodokse kishtare ndodhet kultura bizantine, por pavarësisht nga ky ndikim i fortë, ikonat bullgare kanë një stil të vet të posaçëm dhe dëshmojnë për origjinalitetin e shkollës vendase të pikturimit.

Foto: nessebarinfo.com

Më shumë nga rubrika

Profesoresha Zheni Zaharieva është mbajtëse e re e Urdhrit Shtetëror të Lindjes së Diellit të qeverisë japoneze

Më 3 nëntor, kur në Japoni u shënua Dita e Kulturës, qeveria e vendit lajmëroi emrat e 135 shtetasve të huaj të dekoruar me urdhra shtetërorë. Ndër ta është edhe profesoresha bullgare e pianos Zheni Zaharieva. Urdhri shtetëror i Lindjes së..

botuar më 18-11-18 10.10.PD

Piktori Andrej Daniell prezanton vepra të krijuara gjatë qëndrimit të tij të fundit në Paris

Në Galerinë “Njuans” mund të shihen 14 tablo të paprezantuara të piktorit Andrej Daniell. Ekspozita titullohet “Vende për takime”. Nëpërmjet veprave autori prezanton hapësira të imagjinuara dhe konkrete, të cilat mund të shikojmë ose të..

botuar më 18-11-17 10.40.PD

Nata Evropiane e Teatrit kthehet në një takim global me emrat e mëdhenj bullgarë të teatrit, operës dhe muzikës

Vitin e dhjetë me radhë më 17 nëntor në 12 shtete shënohet Nata Evropiane e Teatrit. Që prej disa vitesh Bullgaria gjithashtu është pjesë e kësaj nisme kulturore ndërkombëtare dhe aktivitetet kushtuara natës fitojnë një popullaritet gjithnjë e më të..

botuar më 18-11-17 8.45.PD