Bullgaria, Maqedonia dhe Serbia bashkërisht organizojnë tubimin tradicional “Kraishte”

Foto: arkiv

Për javën e dytë të korrikut, kur në bazë të stilit të vjetër kalendarik festohet festa e krishterë e apostujve Petro dhe Pavli, në vendin Golesh afër qytetit Kjustendill organizohet tubimi unikal ndërkombëtar “Kraishte”. E quajnë akoma Festivalin mes tre kufijsh, sepse zhvillohet aty, ku bashkohen kufijtë e Bullgarisë, Maqedonisë dhe Serbisë.

Bashkëorganizatorë janë baskitë e 3 qyteteve kufitare – atij serb Bosilegrad, atij bullgar Kjustendill dhe atij maqedonas Kriva Pallanka. Sivjet tubimi fillon më 12 korrik, kurse në program marrin pjesë grupe të shumta të vallëzimit nga Maqedonia, Bullgaria dhe Serbia.

Më shumë nga rubrika

Art pa moshë

Fondacioni “ Credo Bonum ” ka popullaritet në qytetet më të mëdha të vendit me fushatën “Libra për pleh”, e cila inkurajon njerëzit të mbledhin mbeturina prej plastmase kundrejt të cilave marrin libra nga autorë të kohës sonë. Kjo nismë punon në..

botuar më 18-07-18 1.14.MD

Fëmijët të cilët u bënë heronj në Facebook

David, Emo, Kalina dhe Eva janë fëmijët, të cilët fituan popullaritet në Fecebook në sajë të një kauze fisnike. Për ditë të numëruara iniciativa e tyre të grumbullojnë para për një nga strehimoret e qenve në afërsi të Sofjes fitoi shumë përkrahës..

botuar më 18-07-18 12.46.MD

Ngjarje me adresë ballkanike

Megjithë humbjen Kroacia triumfon Kroacia humbi nga Franca me 2 me 4 në finalet e Kampionatit Botëror të Futbollit në Moskë, por lojtarët e trajnerit Zllatko Daliç u kthyen në heronj në atdheun e tyre. Në Zagreb festimet filluan me..

botuar më 18-07-16 2.04.MD