A to Jazz’2018 – një program interesant, i cili premton zbulime dhe emocione të shumta

Duam ti edukojmë fëmijët dhe të rinjtë në një mjedis më të mirë tingëllues dhe emocionues, kurse adhuruesve tradicional të kësaj muzike të mund të realizojmë ëndrrat e tyre. Jemi të emocionuar, sepse xhazi është muzika e çastit, e improvizimit e shpirtit të lirë – tregon ekipi i A to Jazz në faqen zyrtare të festivalit, i cili fillon sot dhe do të vazhdojë deri më 8 korrik.

Për vit të 8 të radhës, fusha më e madhe në parkun Jugor kthehet në një vend për publikun – kryeqytetasit si dhe fansat e xhazit, të cilët vijnë posaçërisht për koncertet nga afër dhe nga larg. Festivali do të hapet me koncert të këngëtares Lalah Hathaway, e cila është dhe kompozitore, producent dhe DJ. Ajo është vajzë e këngëtarit të njohur soull Donny Hathaway. Ajo është mbajtëse e 5 dekoratave “Grami” / e para është nga viti 2014/, ajo do të paraqesë programin nga albumi i saj i ri Honestly /“E thënë sinqerisht”/.


Si zakonisht koncertet e muzikantëve më të rinj bullgar janë nga ora 18.00 – një traditë, e cila jo vetëm se u jep mundësi të regjistrojnë në biografinë e vet pjesëmarrje në forumin prestigjioz, por dhe faktin se kanë qenë në të njëjtën skenë me emra të mëdhenj nga xhazi botëror. Sivjet debutimin e vet në skenën e A to Jazz do të ketë gripi i ri Soleil, në krye me Milena Canovën /6 korrik/.

Në programin e festivalit janë dhe muzikantë të afirmuar bullgar – Lili Ilieva dhe “Kuarteti Minimum” formacioni Glo Bal Kan, Milica Glladnishka dhe Misho Josifov sekstet.

Sipas Petër Dimitrovit – drejtor i festivalit, Bullgaria është një nga vendet e para, në të cilat publiku do të ketë mundësi të dëgjojë Jazzmeia Horn. Një nga yjet më të rinj në botë të xhazit, ajo tanimë ka fitore në garat prestigjioze, mes të cilave Konkursi Ndërkombëtar vokal i xhazit “Teloniës Monk” dhe Konkursi Ndërkombëtar vokal i xhazit “Sara Von” si dhe nominimin e vet të parë për “Grami” në kategorinë “Albumi më i mirë i xhazit” për vitin 2018. Koncerti i saj është më 7 korrik.


Koncerti i fundit në afishen e ngjarjes po kështu është i muzikantëve të njohur – Cory Henry /këngëtar dhe interpretues i “Hamund organ”/ dhe grupi The Funk Apostles.

Për herë të parë festivali propozon në programin shoqërues A to JazZ Talks – platform për diskutime profesionale dhe seminare. Ideja është që muzikantët bullgar të mund të marrin mundësi për takime, këmbim të përvojës dhe ide me ekspertët botëror në këtë fushë, si dhe me përfaqësues të festivaleve ndërkombëtare nga e gjithë bota.

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Foto: atojazz.bg

Më shumë nga rubrika

Projektet e reja të Svilen Noevit

Svilen Noev është i njohur si frontmen i grupit “Ostava”, të krijuar para 27 vitesh në qytetin Gabrovo. Atëherë, bashkë me Georgi Georgiev – kitarë dhe vokal, Bojan Petkov – bas kitarë, Daniell Ivanov – bateri dhe Aleksandër Marburg – kitarë,..

botuar më 18-07-10 2.37.MD

Rilindësi i muzikës dhe i kulturës bullgare – 115 vjet nga lindja e Filip Kutevit

Krijuesi i madh bullgar Filip Kutev është një figurë emblematike e kulturës sonë kombëtare, kurse kompozimet e tij të shumta janë njohur si klasikë dhe edhe sot e kësaj dite gëzojnë njohje botërore. Ai ka lindur në qytetin Ajtos. Përfundon..

botuar më 18-07-05 3.55.MD
Mimi Nikollova me Misho Josifovin dhe Vili Strojanovin në projektin “Bg Vintage”

Gjashtë dekada në skenë – Mimi Nikollova me zë të ruajtur dhe me ndjenje të hollë humori

“Kartëvizitat e mia muzikore” – kështu Mimi Nikollova e quan këngët e vet më të njohura si “Hesht, hesht”, “Kur hëna del në qiell”, “Çdo gjë në këtë botë është blu”. Është interesante, që edhe kënga e parë e incizuar në vitin 1958 u bë hit. Kjo..

botuar më 18-06-27 2.08.MD