Presidenti Rumen Radev: Për sa i përket Rusisë duhet ta ndjekim “metodën e dy pistave”

Foto: BGNES

Presidenti i SHBA-së Donald Trump ka kërkuar nga homologët e tij nga NATO-ja për t’i rritur shpenzimet për mbrojtje deri në 4 për qind prej PBB-së së vendeve të tyre. Këtë e tha Presidenti Rumen Radev para gazetarëve bullgarë në kuadrin e takimit të udhëheqësve të vendeve të Paktit në Bruksel. “Kjo është me rëndësi të madhe për të ardhmen e organizatës. Presidenti Trump e ka të drejtën, sepse çdo një vend duhet të japë kontributin e vet në botën e sotme të pasigurt. Në Bullgari mjetet për forcat e armatosura livrohen shumë vështirë” – shtoi Kreu i Shtetit. Sa i përket politikës ndaj Rusisë Radev nënvizoi se ka rekomanduar që të respektohet “metoda e dy pistave”. “Krahas politikës së përmbajtjes dhe mbrojtjes duhet të ketë dialog, t’i shmanget tonit agresiv dhe të kërkohen mënyra të normalizimit të marrëdhënieve me Rusinë” – vuri në dukje gjithashtu Presidenti bullgar.

Më shumë nga rubrika

Rumen Radev: “Portretet e Levskit janë varur në muret e shumë zyrave si ikona në kishë të braktisur”

Në ceremoninë përkujtimore në Sofje me rastin e përvjetorit të 146 të varjes së heroit kombëtar Vasill Levski për Çlirimin e Bullgarisë nga zgjedha osmane presidenti Rumen Radev tha se “ Portretet e Levskit janë varur në muret e shumë zyrave si ikona..

botuar më 19-02-19 7.47.MD
Andrej Klimov dhe Cveta Karajançeva

Cveta Karajançeva diskutoi me deputetin rus Andrej Klimov bashkëpunimin parlamentar mes Bullgarisë dhe Rusisë

Kryetarja e Kuvendit Popullor Cveta Karajançeva diskutoi në Sofje me Andrej Klimov – anëtar i Këshillit të Federatës së Kuvendit Fedetariv të Federatës Ruse, mundësitë për thellimin e bashkëpunimit parlamentar ndërmjet Bullgarisë dhe Rusisë...

botuar më 19-02-19 5.13.MD

Maroku e fton Bullgarinë për ta paraqitur prodhimin e saj bujqësor

Ministri i Bujqësisë Rumen Porozhanov u takua me Ambasadoren e Marokut te ne zonja Zakia El Midaoui. Zoti Porozhanov vuri në dukje se tregu evropian është tregu kryesor për prodhuesit bullgarë, por me rëndësi shumë të madhe janë edhe lidhjet tona me..

botuar më 19-02-19 2.29.MD