Bullgaria përshëndet ftesën e drejtuar Maqedonisë për aderim në NATO

Godina e Ministrisë së Punëve të Jashtme
Foto: arkiv

Me deklaratë zyrtare Ministria Bullgare e Punëve të Jashtme përshëndeti ftesën e drejtuar Maqedonisë për nisjen e bisedimeve për anëtarësi në NATO. Përkrahim vendosmërinë e qeverisë në Shkup të vazhdojë rrugën e reformave dhe përforcimin e marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë.

Do të vazhdojmë të përkrahim Maqedoninë në përputhje me Traktatin e miqësisë dhe fqinjësisë së mirë, të cilin e nënshkruam gjatë vitit 2017. Ftesa e drejtuar Maqedonisë do të kontribuojë për sigurinë dhe stabilitetin e regjionit tonë brenda hapësirës euro-atlantike, thuhet gjithashtu në deklaratën e Ministrisë.


Më shumë nga rubrika

Borisov: Rusia duhet t’i lirojë marinarët ukrainas

Në mbledhjen e Këshillit Evropian në Bruksel Bullgaria ka shprehur pozitën e saj se Rusia duhet t’i lirojë marinarët ukrainas, të cilët ishin ndalur pas incidentin me luftanijet në Ngushticën Kerç të Detit të Zi. Kryeministri Borisoi deklaroi..

rinovuar më 18-12-14 7.36.MD

Zëvendës sekretari i shtetit i ShBA-së Xhon Sëlivan tha, se diversifikimi energjetik i Bullgarisë është me rëndësi

Nga pikëpamja e ShBA-së diversifikimi energjetik i Bullgarisë është me rëndësi për të rritur sigurinë kombëtare dhe të mos jetë vendi në varësi të një burimi. Këtë e tha zëvendës sekretari i shtetit i ShBA-së Xhon Sëlivan në Këshillin e Ministrave pas..

botuar më 18-12-14 6.02.MD
Presidenti Rumen Radev

Presidenti bullgar do të bëjë vizitë zyrtare në Jordani

Nga 15 deri më 17 dhjetor Presidenti Rumen Radev do të jetë për vizitë zyrtare në Mbretërinë Hashemite të Jordanisë me ftesë të mbretit Abdulla II bin al-Husejn. Në pallatin mbretëror në kryeqytetin Aman presidenti bullgar Rumen Radev dhe bashkëshortja e..

botuar më 18-12-14 5.16.MD