Qeveria bullgare: kontributi në NATO të varet nga ritmet e modernizimit të ushtrisë

Foto: md.government.bg

Në samitin e ministrave të mbrojtjes të shteteve anëtare të NATO-së në Bruksel Ministri bullgar i mbrojtjes Krasimir Karakaçanov deklaroi se qeveria bullgare synon ta rritë kontributin kombëtar në NATO, por dëshiron që përmasat konkrete të tij të ndërlidhen me ritmet e plotësimit të projekteve për modernizimin e forcave të armatosura. Karakaçanov u shpall për përshpejtimin e sistemit të aleancës për marrjen e vendimeve.


Më shumë nga rubrika

Rumen Radev: “Portretet e Levskit janë varur në muret e shumë zyrave si ikona në kishë të braktisur”

Në ceremoninë përkujtimore në Sofje me rastin e përvjetorit të 146 të varjes së heroit kombëtar Vasill Levski për Çlirimin e Bullgarisë nga zgjedha osmane presidenti Rumen Radev tha se “ Portretet e Levskit janë varur në muret e shumë zyrave si ikona..

botuar më 19-02-19 7.47.MD
Andrej Klimov dhe Cveta Karajançeva

Cveta Karajançeva diskutoi me deputetin rus Andrej Klimov bashkëpunimin parlamentar mes Bullgarisë dhe Rusisë

Kryetarja e Kuvendit Popullor Cveta Karajançeva diskutoi në Sofje me Andrej Klimov – anëtar i Këshillit të Federatës së Kuvendit Fedetariv të Federatës Ruse, mundësitë për thellimin e bashkëpunimit parlamentar ndërmjet Bullgarisë dhe Rusisë...

botuar më 19-02-19 5.13.MD

Maroku e fton Bullgarinë për ta paraqitur prodhimin e saj bujqësor

Ministri i Bujqësisë Rumen Porozhanov u takua me Ambasadoren e Marokut te ne zonja Zakia El Midaoui. Zoti Porozhanov vuri në dukje se tregu evropian është tregu kryesor për prodhuesit bullgarë, por me rëndësi shumë të madhe janë edhe lidhjet tona me..

botuar më 19-02-19 2.29.MD