Grigor Dimitrov tashmë është i pesti në Ranglistën botërore

Foto: BTA

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov lëvizi me një vend përpara në Ranglistën botërore të meshkujve. Pa luajtur bullgari tashmë është në vendin e pestë si rezultat të pikave të humbura të Kevin Anderson nga Afrika e Jugut, i cili zbriti në pozicionin e 6. 27 vjeçari Dimitrov ruajti aktivin e vet prej 4610 pikash. Lider në klasifikimin vazhdon të jetë Rafael Nadal (Spanjë) me 9310 pikë, ndjekur nga Roger Federer (Zvicër) me 7080 dhe Aleksander Zverev (Gjermani) me 5665 pika.

Më shumë nga rubrika

Radosllava Mavrodieva

Tri medalje të arta dhe dy të bronzta fituan atletët bullgarë në Stamboll

Tri medalje të arta dhe dy të bronzta fituan atletët bullgarë në edicionin e 24 të Kampionatit Ballkanik në Stamboll të Turqisë. Radosllava Mavrodieva (gjyle), Tihomir Ivanov (kërcim së larti) dhe Mitko Cenov (3000 metra) fituan medaljet e arta,..

botuar më 19-02-18 11.26.PD

“Vrasja e të pamundurës” – një libër kushtuar alpinistit bullgar Bojan Petrov

Për nder të alpinistit të madh bullgar Bojan Petrov, i cili vdiq gjatë pranverës së vitit të kaluar gjatë ngjitjes së majës Shisha Pangma në Himalaje, u prezantua përmbledhja  “Vrasja e të pamundurës”. Libri është vepër e legjendës së..

botuar më 19-02-16 12.20.MD

350 boksierë nga 42 shtete në edicionin e 70-të të turneut “Stranxha 2019”

Në edicionin e 70-të të turneut ndërkombëtar të boksit për meshkuj dhe gra për Kupën “Stranxha 2019”, i cili do të zhvillohet nga 14 deri më 19 shkurt në Sofje, do të marrin pjesë 350 sportistë nga 42 shtete. Bullgaria merr pjesë me 32 boksierë. Nga..

botuar më 19-02-12 5.00.MD