Grigor Dimitrov tashmë është i pesti në Ranglistën botërore

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov lëvizi me një vend përpara në Ranglistën botërore të meshkujve. Pa luajtur bullgari tashmë është në vendin e pestë si rezultat të pikave të humbura të Kevin Anderson nga Afrika e Jugut, i cili zbriti në pozicionin e 6. 27 vjeçari Dimitrov ruajti aktivin e vet prej 4610 pikash. Lider në klasifikimin vazhdon të jetë Rafael Nadal (Spanjë) me 9310 pikë, ndjekur nga Roger Federer (Zvicër) me 7080 dhe Aleksander Zverev (Gjermani) me 5665 pika.

Tajbe Jusein është mbajtësja e “Ikarit Sportiv” për arritjen më të mirë sportive të vitit

Kampionia botërore dhe evropiane e mundjes Tajbe Jusein në kategorinë deri në 62 kg fitoi titullin “Ikar Sportiv” për arritjen më të mirë sportive të vitit 2018 të fondacionit “Sporti Bullgar”. Ky është viti më i suksesshëm për Tajbe Jusein, pasi ajo u..

botuar më 18-12-11 3.45.MD

Bullgaria fitoi 35 medalje në turneun e gjimnastikës sportive

Sportistët bullgarë fituan 35 medalje gjithsej – 15 të arta, 13 të argjendta dhe 7 të bronzta, në Turneun Ndërkombëtar të Gjimnastikës Sportive për të rinj në Novi Sad të Serbisë. Në klasifikimin e skuadrave Bullgaria u radhit e para te të rinjtë, ndërsa te..

botuar më 18-12-10 7.22.MD

Kristijan Dojçev u bë kampioni evropian i karates së stilit kiokushin

Bullgari Kristijan Dojçev është kampioni i ri evropian i karates së stilit Kiokushin (kyokushin). Medaljen e artë ai e mori në Kampionatin evropian për meshkuj, femra dhe veteranë. Pas ndeshjes kundër Gnel Aramjan nga Rusia, bullgari fitoi në..