Kryeministri maqedonas u kërkoi falje bullgarëve për një koment të tij

Foto: arkiv

Në faqen e vet në “Facebook” kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev u kërkoi falje “miqve dhe vëllezërve” bullgarë për komentin e vet të bërë në një intervistë televizive, në të cilën e përcaktoi Kryengritjen e Ilindenit si maqedonase. Duke e sqaruar të thënën si një “gabim të pavëmendshëm”, Zaev rikujtoi se, tanimë më shumë se një vit Maqedonia dhe Bullgaria  disa herë i festojnë bashkërisht ngjarjet e përbashkëta historike. Deklarata e kryeministrit maqedonas erdhi vetëm një ditë pasi në lidhje me komentin e tij televiziv homologu i tij bullgar Bojko Borisov tha se, “kur të vijë koha Bullgaria do të shprehë qëndrimin e saj për aderimin  e Maqedonisë ndaj Bashkimit Evropian, do të kujtohet për këto fjalë dhe do të marrë vendimin e vet”.


Më shumë nga rubrika

Një britanik, i cili e ka identifikuar veten me 53 identitete të ndryshme, ra dakord që të ekstradohet me dëshirën e vet nga Bullgaria

Britaniku Owen U., i cili e ka identifikuar veten me 53 identitete të ndryshme dhe u arrestua në qytetin Burgas pranë Detit të Zi me urdhër evropian për arrestim të të huajit, ra dakord që të ekstradohet vullnetarisht nga Bullgaria në Mbretërinë e..

botuar më 19-03-20 5.06.MD
Ministri Zheljazkov

Ministri Rosen Zheljazkov u bëri thirrje eurodeputetëve bullgarë për veprime të përbashkëta në kuadrin e pakos së Mobilitetit I

Në një letër dërguar përfaqësuesve bullgarë në Parlamentin Evropian Ministri i Transportit Rosen Zheljazkov bëri thirrje për veprime të përbashkëta me të gjitha vendet-anëtare të interesuara në kuadrin e Pakos së Mobilitetit I. Zheljazkov nënvizoi se..

botuar më 19-03-20 4.11.MD

Bullgaria dhe Arabia Saudite po shqyrtojnë mundësitë për zgjerimin e bashkëpunimit ekonomik

Në një takim në Riad me Maxhid bin Abdula al Kasabi, Ministër i Tregtisë dhe i Investimeve i Arabisë Saudite, Ministri i Ekonomisë Emill Karanikollov deklaroi se mes dy shteteve ka një potencial të madh të pashfrytëzuar në sferën e tregtisë dhe të..

botuar më 19-03-20 3.37.MD