Rumen Radev: Marrëdhëniet miqësore midis Ukrainës dhe Bullgarisë kanë një bazë të fortë

Foto: BTA

"Marrëdhëniet tradicionale miqësore midis Ukrainës dhe Bullgarisë kanë një bazë të fortë. Këto janë lidhjet tona të thella kulturore, historike dhe gjuhësore. Kjo është ekzistenca e diasporës më të madhe të zhvilluar historikisht jashtë shtetit - ajo ukrainase, mbi 200 mijë bullgarë". Këtë e tha presidenti Radev gjatë kohës së ceremonisë zyrtare mbi dekorimin e ambasadorit të Ukrainas tek ne Mikolla Balltazhi me medaljen “Kalorësi i Madarës”. Çmimi i lartë i jepet për meritat e diplomatit për forcimin dhe zhvillimin e marrëdhënieve bilaterale midis Bullgarisë dhe Ukrainas dhe në lidhje me përfundimin e mandatit të tij.

Nga ana e tij ambasadori Mikolla Balltazhi nënvizoi se mandati i tij ka përkuar me një kohë të sfidave të mëdha për vendin e tij dhe falënderoi për përkrahjen, të cilën e ka dhënë Bullgaria për sovranitetin shtetëror dhe tërësinë territoriale të Ukrainës.


Më shumë nga rubrika

BE-ja mund të imponojë sanksione për shfrytëzimin e armës kimike kudo në botë

Në mbledhjen e rregullt të Këshillit të Punëve të Jashtme në Luksemburg Bullgaria u prezantua nga zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva. Këshilli miratoi një regjim të ri të masave kufizuese kundër shfrytëzimit dhe..

botuar më 18-10-15 6.01.MD

Partia Socialiste Bullgare paraqiti votën e tretë të mosbesimit ndaj kabinetit të kryeministrit Borisov

Partia Socialiste Bullgare paraqiti votën e tretë të mosbesimit ndaj kabinetit të kryeministrit Borisov, kësaj here për dështim në politikën në fushën e shëndetësisë. Partia Socialiste Bullgare iu kundërvihet qëndrimit të pushtetarëve për reforma, të..

botuar më 18-10-15 4.55.MD

Patriku Neofit shënon ditëlindjen e 73-të në Manastirin e Trojanit

Sot Shenjtëria e Tij Patriku Neofit shënon ditëlindjen e 73-të në Manastirin e Trojanit. Me këtë rast në manastirin ku nisi rrugën e tij të murgut u shërbye një liturgji hyjnore nga mitropoliti më i moshuar Grigorij dhe një shërbesë falënderuese..

botuar më 18-10-15 4.16.MD