Paga mesatare në Bullgari arriti 572 euro

Godina e Institutit Kombëtar të Statistikave
Foto: BGNES

Paga mesatare bruto gjatë qershorit është 572 euro - rritja e regjistruar krahas së njëjtës periudhe të vitit të kaluar është 8,2%. Këtë e tregojnë të dhënat e shpallura nga Instituti Kombëtar i Statistikave.

Rritja në krahasim me tremujorin e parë të këtij viti është 4,5%. Sektorët me rroga më të larta janë sektori i teknologjisë – 1669 euro, financat dhe sigurimi – 983 euro, energjetika – 931 euro.

Duke krahasuar me të njëjtën periudhe të vitit 2017 paga mesatare gjatë tremujorit të dytë sivjet në sektorin publik shënon rritje 9,6%, kurse në atë privat shtimi është 7,6%.


Më shumë nga rubrika

Borisov: Rusia duhet t’i lirojë marinarët ukrainas

Në mbledhjen e Këshillit Evropian në Bruksel Bullgaria ka shprehur pozitën e saj se Rusia duhet t’i lirojë marinarët ukrainas, të cilët ishin ndalur pas incidentin me luftanijet në Ngushticën Kerç të Detit të Zi. Kryeministri Borisoi deklaroi..

rinovuar më 18-12-14 7.36.MD

Zëvendës sekretari i shtetit i ShBA-së Xhon Sëlivan tha, se diversifikimi energjetik i Bullgarisë është me rëndësi

Nga pikëpamja e ShBA-së diversifikimi energjetik i Bullgarisë është me rëndësi për të rritur sigurinë kombëtare dhe të mos jetë vendi në varësi të një burimi. Këtë e tha zëvendës sekretari i shtetit i ShBA-së Xhon Sëlivan në Këshillin e Ministrave pas..

botuar më 18-12-14 6.02.MD
Presidenti Rumen Radev

Presidenti bullgar do të bëjë vizitë zyrtare në Jordani

Nga 15 deri më 17 dhjetor Presidenti Rumen Radev do të jetë për vizitë zyrtare në Mbretërinë Hashemite të Jordanisë me ftesë të mbretit Abdulla II bin al-Husejn. Në pallatin mbretëror në kryeqytetin Aman presidenti bullgar Rumen Radev dhe bashkëshortja e..

botuar më 18-12-14 5.16.MD