Bullgaria filloi me fitore në turneun Liga e Kombeve

Bozhidar Kraev pas golit të tij të parë kundër Sllovenisë
Foto: Reuters

Kombëtarja bullgare e futbollit fitoi si mik Slloveninë me 2:1 në stadiumin “Stozhice” në Lubjanë në ndeshjen e parë të grupit “C” në turneun e porsaformuar të UEFA-s Liga e Kombeve. Sulmuesi i skuadrës daneze Mitdiland Bozhidar Kraev u bë hero i vërtetë për “luanët” pasi shënoi edhe dy golat e skuadrës së Petër Hubçevit. Për sllovenët në fund të pjesës së parë “u nënshkrua” gjysmëmbrojtësi Miha Zajc. Ndeshja tjetër e grupit për Bullgarinë ditën e diel është në stadiumin kombëtar “Vasill Levski” në Sofje kundër norvegjezëve , të cilët mundën Qipron me 2:0.

Më shumë nga rubrika

Kubrat Pulev

Rivendosën licencën e boksierit Kubrat Pulev në Kaliforni

Komisioni Sportiv i Kalifornisë rivendosi licencën e Kubrat Pulevit dhe ai do të mund të boksojë profesionalisht në shtetin amerikan. Kjo u realizua pasi vetë Kubrati iu përgjigj disa pyetjeve të anëtarëve të Komisionit. Ju rikujtojmë se boksieri..

botuar më 19-07-23 11.31.PD
Aleksandra Naçeva

Aleksandra Naçeva me medalje të argjendtë evropiane në kërcimin trehapësh

Aleksandra Naçeva fitoi medaljen e argjendtë në finalet e kërcimit trehapësh në Kampionatin Evropian për adoleshentë dhe adoleshente nën 20 vjeç në Buros (Suedi). Kampionia botërore në këtë moshë në vitin 2018 Naçeva arriti rezultat 13.81 metra (+0.9..

botuar më 19-07-22 3.08.MD

Kombëtarja e volejbollit e të rinjve në vend të dytë në Evropë

Skuadra bullgare e të rinjve në moshë deri më 17 vjeç zuri vendin e dytë në kampionatin evropian të volejbollit 2019. Kjo u bë në qytetin bullgar Varna pasi bullgarët humbën ndeshjen finale kundër francezëve me rezultat 1-3. Kështu djemtë e..

botuar më 19-07-22 10.49.PD