Bullgaria filloi me fitore në turneun Liga e Kombeve

Bozhidar Kraev pas golit të tij të parë kundër Sllovenisë

Kombëtarja bullgare e futbollit fitoi si mik Slloveninë me 2:1 në stadiumin “Stozhice” në Lubjanë në ndeshjen e parë të grupit “C” në turneun e porsaformuar të UEFA-s Liga e Kombeve. Sulmuesi i skuadrës daneze Mitdiland Bozhidar Kraev u bë hero i vërtetë për “luanët” pasi shënoi edhe dy golat e skuadrës së Petër Hubçevit. Për sllovenët në fund të pjesës së parë “u nënshkrua” gjysmëmbrojtësi Miha Zajc. Ndeshja tjetër e grupit për Bullgarinë ditën e diel është në stadiumin kombëtar “Vasill Levski” në Sofje kundër norvegjezëve , të cilët mundën Qipron me 2:0.

Alexis Pinturault fitoi super kombinimin alpin në Bansko

Alexis Pinturault nga Franca fitoi në vendpushimin malor bullgar Bankso superkombinimin alpin prej kalendarit të Kupës Botërore të Skive dhe globin e vogël të kristaltë në disiplinë. Ai e mbaroi kombinimin me rezultat 1:55,55 minuta. Pentjuro, i cili..

botuar më 19-02-22 5.58.MD

Krasimir Anev fitoi medalje të artë në Kampionatin Evropian të Biatlonit në Minsk

Krasimir Anev fitoi titullin në disiplinën individuale në 20 km në Kampionatin Evropian të Biatlonit në Minsk të Bjellorusisë. Bullgari nuk e goditi vetëm një herë shenjën dhe e kaloi distancën për 53:18.1 minuta, bëri të ditur Agjencia Telegrafike..

botuar më 19-02-20 4.57.MD
Daniell Asenov

Boksieri Daniell Asenov – kampion në kategorinë deri më 52 kg. në turneun “Stranxha”

Fituesi i kupës “Stranxha” për vitin 2017 dhe pesë here kampion evropian Daniell Asenov fitoi finalen tek meshkujt në kategorinë deri më 52 km. në edicionin e 70-të të turneut ndërkombëtar të boksit “Stranxha” në Sofje. Asenovi fitoi me katër prej pesë..