Qyteti bullgar Pllovdiv do të jetë mikpritës i Kampionatit Botëror të Kanotazhit për meshkuj dhe femra

Foto: wrch2018.com

Më se 900 sportistë nga 62 vende do të marrin pjesë në Kampionatin Botëror të Kanotazhit për meshkuj dhe femra, i cili do të mbahet nga 9 deri më 16 shtator në qytetin Pllovdiv. Ata do të garojnë në 14 disiplina olimpike, 6 – jo olimpike dhe 9 – për njerëz me aftësi të kufizuara. Me skuadër më të madhe mbërrijnë sportistët e SHBA-së – 27 varka. Bullgaria do të prezantohet në tri disiplina me tri varka. Në Bullgari mbërrijnë presidenti i Komitetit Ndërkombëtar Olimpik Tomas Bah dhe presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Kanotazhit (FISA) Zhan-Kristof Rollan.

Më shumë nga rubrika

Mirela Demireva është Atletja e Bullgarisë për vitin 2018

Ministri i Rinisë dhe Sporteve Krasen Kralev dekoroi atleten numër 1 të Bullgarisë për vitin 2018 – Mirela Demireva. Sportistja jonë më e mirë në kërcimin së larti fitoi për herë të dytë anketimin tradicional të Federatës Bullgare të Atletikës së Lehtë..

botuar më 19-01-18 3.12.MD
Ivan Vucov

U nda nga jeta legjenda e futbollit bullgar Ivan Vucov

Futbollisti dhe trajneri i madh bullgar Ivan Vucov vdiq në moshën 79 vjeç. Ai ka luajtur në shkollën e “Jantrës”( Gabrovo), por sukseset e tij më të mëdha si futbollist i arriti me ekipin e “Levskit” Në periudhën e viteve 1960-1968 Ivan Vucov ka luajtur..

botuar më 19-01-18 12.21.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov arriti në 1/8 finalet me fitore kategorike kundër Fabbianos

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov u klasifikua për 1/8 finalet e Australian Open pas një fitoreje kategorike kundër italianit Thomas Fabbiano. Bullgari mundi italianin me 7:6 (5), 6:4, 6:4 për 2.07 orë. Në garën për çerekfinalet ai do të ndeshet..

botuar më 19-01-18 11.23.PD