Bullgaria është mikpritëse e edicionit të 36 të Kampionatit Botëror të Gjimnastikës Ritmike

Foto: fbgr.org

Mbi 350 gjimnaste nga 61 shtete konkurrojnë në edicionin e 36 të Kampionatit Botëror të Gjimnastikës Ritmike, i cili zhvillohet në Sofje nga sot deri më 16 shtator. Kjo është hera e tretë në historinë e gjimnastikës ritmike, kur Bullgaria bëhet mikpritës i kampionatit të planetit, por për herë të parë kjo ndodh në kryeqytetin e Sofjes. Në vitet 1969 dhe 1987 garat u zhvilluan në qytetin Varna pranë Detit të Zi. Gara përbën kualifikimin e parë për Lojërat Olimpike në vitin 2020 në Tokio. Sipas rregullave tri ansamblet e para në shumëgarësh marrin kuota për Olimpiadën pas 2 vitesh.

Më shumë nga rubrika

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov filloi me fitore në turneun e tenisit në Barcelonë

Në ndeshjen e parë të turneut të tenisit të serive ATP 500 në Barcelonë bullgari Grigor Dimitrov fitoi kundër spanjollit Fernando Verdasco me 6-2, 6-7(4), 6-3. Në një ndeshje të 1/8 finaleve sot Grigor Dimitrov do të ndeshet me kilianin Nikolas Xhari,..

botuar më 19-04-25 9.16.PD
Borjana Kalejn

Katër medalje të argjendta për Bullgarinë në Kupën Botërore të Gjimnastikës Ritmike

Bullgaret Borjana Kalejn dhe Nevjana Vlladinova fituan gjithsej katër medalje të bronzta në Kupën Botërore të Gjimnastikës Ritmike në Tashkent (Uzbekistan). Kalejn u radhit në vend të dytë në shumëgarësh, me top dhe me shirit. Vlladinova fitoi medaljen e..

botuar më 19-04-22 11.45.PD

Grigor Dimitrov largohet nga turneu në Monte Karlo

Bullgari Grigor Dimitrov humbi dy setet /4-6, 1-6/ e ndeshjes së raundit të tretë të turneut të tenisit në Monte Karlo kundër Rafael Nadalit. Me kaq Grigori e përfundon pjesëmarrjen e vet në turne. Rezultati i ndeshjes është absolutisht i njëjtë si ai i..

botuar më 19-04-19 9.40.PD